Yarışma Havuzları

Yarışma Havuzları

TANIM

Yarışma havuzları; yarı olimpik yüzme havuzları, olimpik yüzme havuzları, su topu havuzları, atlama ve dalma havuzları, rafting ve kano yarışma havuzları olmak üzere, 5 başlıkta incelenebilmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Su yalıtımı çok iyi yapılmalıdır.
  • Gerekli olan hijyeni sağlayabilmek için, havuz kaplamasının iyi yapılması gereklidir.
  • Belirlenmiş olan derinliklerin dışına çıkılmamalıdır.

UYGULAMA ALANLARI

  • Olimpiyatlar
  • Spor Salonları
  • Şampiyonalar
  • Aquaparklar

Vb. yerlerde uygulanabilmektedir.

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Yarı Olimpik Yüzme Havuzları

Bu tip havuzlar, olimpik havuzlara göre daha kısa kulvarlı oldukları için bu ismi almışlardır. Bu havuzların boyu 25m, eni 12.5m’dir. Derinliği ise en az 2m’dir. Bu derinlik uluslar arası yarışmaların yapılabilmesi için olması gereken derinliktir. Bu havuzlarda her biri 2.5m genişliğinde olan 5 adet kulvar bulunmaktadır.

Olimpik Yüzme Havuzları

Tam olimpik havuz ve uzun kulvar olarak da adlandırılırlar. Boyları 50m, eni 25m’dir. Derinliği en az 2m olmalıdır. Her biri 2.5m genişliğinde olan 10 adet kulvar bulunmaktadır. Yarışlar esnasında ise; kenarda oluşan dalgaların yarışmacıları etkilememesi için ortada bulunan 8 kulvar kullanılır. Su sıcaklığı 25-28°C arasında olmalıdır. Kulvar işaretleri koyu ve zemine zıt bir renkte olmalıdır

Atlama ve Dalma Havuzları

Olimpik havuzlardır. Atlama ve Dalma Havuzları; standartları FINA (Uluslararası Amatör Yüzme Federasyonu) kurallarına göre belirlenen, derinliği en az 4.5m olan havuzlardır. Kule ve Tramplen olmak üzere iki platformu vardır. Tramplen, su yüzeyinden 1-3m yükseklikte olan esnek bir platformdur. Kule ise su yüzeyinden 5-10m yüksekliğinde olan sabit bir platformdur

Su Topu Havuzları

Su topu; 7’şer kişiden oluşan 2 takımın suda yüzerek topu kaleye sokmaya çalıştığı bir oyundur. Ülkemizde 1930 yılından itibaren oynanmaya başlamıştır. İlk su topu maçı ise 1931 yılında yapılmıştır.

Bu oyunun oynanacağı havuzun boyu 33m, eni 20m olmalıdır. Derinliği ise en az 2m olmalıdır. Kalelerin yüksekliği 90cm ve iki direğin arası 3m olmalıdır.

Rafting ve Kano Yarışma Havuzları

Outdoor sporların en heyecanlılarından olan rafting sporu şimdilerde havuzlarda da yapılabilmektedir. Uzunluğu 200m’den başlamak üzere daha da uzun olabilmektedir. Yerleştirilen jet pompalar aracıyla kanaldaki suyun hızı 4m/s’ye kadar çıkarılabilmektedir. Bu sayede de raftinge elverişli bir ortam oluşturulabilmektedir. Ayrıca dala istasyonları kapatılırsa; tembel nehir olarak da kullanılabilir.

RENKLER VE DOKULAR

Yarışma havuzlarında, belirgin bir renk seçeneği bulunmamaktadır.

KALİTE SINIFLARI

Yarışma havuzları; FINA (Uluslararası Amatör Yüzme Federasyonu) kurallarınca belirlenen standartlara göre sınıflandırılır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Yarışma havuzları; bakımları düzenli olarak yapılırsa uzun ömürlü olabilmektedir.