Yapılarına Göre Yüzme Havuzları

Yapılarına Göre Yüzme Havuzları

TANIM

Yapılarına göre yüzme havuzları; açık yüzme havuzları, kapalı yüzme havuzları ve üzeri kapatılabilen yüzme havuzları olarak 3’e ayrılır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Su yalıtımı çok iyi yapılmalıdır.
  • Gerekli olan hijyeni sağlayabilmek için, havuz kaplamasının iyi yapılması gereklidir.
  • Belirlenmiş olan derinliklerin dışına çıkılmamalıdır.

UYGULAMA ALANLARI

  • Villalar
  • Rezidanslar
  • Oteller
  • Siteler
  • Spor Salonları
  • Hamamlar

Vb. yerlerde uygulanabilmektedir.

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Açık Yüzme Havuzları

Açık yüzme havuzları, en çok tercih edilen havuz tiplerinden birisidir. Derinlikleri, istenilen seviyeye göre yapılabilmekte olup; ülkemizdeki derinlikleri genel olarak 140 cm civarındadır.

Açık yüzme havuzlarında, isteğe göre soğutma ya da ısıtma sistemi kurulabilmektedir. Yine aynı şekilde isteğe göre, tuzlu su, termal su veya şebeke suyu kullanılabilmektedir.

Havuzlar, çevresel yapılara ve mimariye göre; üstten taşmalı, skimmerli ya da izli savaklı olarak yapılabilmektedir.

Ayrıca yüzme havuzları TS 11899 standardına göre üretilmektedir.

Kapalı Yüzme Havuzları

Kapalı yüzme havuzları; spor komplekslerinde, otellerde, rezidanslarda, sitelerde     vb. yerlerde tercih edilen havuz tiplerindendir. Açık yüzme havuzlarıyla aralarında mimari ve yapısal açıdan bir fark yoktur fakat havuz suyu ısıtıldığından, kullanıcısı açısından bir konfor oluşturmaktadır. Bu sıcaklığın önerilen derecesi 26-28°C civarındadır.

Kapalı mekânda bulunduğu için, havuzun temizliği açısından kullanılan dezenfektan malzemelerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Yine gerekli olan konforun sağlanabilmesi için; bir nem alma cihazının ve iyi bir havalandırma sisteminin bulunması gereklidir.

Islak zeminlerdeki en büyük sıkıntılardan biri de kayma sonucu oluşan yaralanmalardır. Bu nedenle havuzun çevresinde kullanılacak olan yer döşemelerinin kaymaz yapıda olan özel malzemelerden oluşması önem arz etmektedir.

Üzeri Kapatılabilen Yüzme Havuzları

Açık yüzme havuzlarının, kötü hava koşullarının olduğu dönemlerde kullanılamaması; kapalı havuzların ise gün ışığı almamasından ötürü özellikle yazları tercih edilmemesi, üzeri kapatılabilen havuz sistemleri oldukça önemli hale getirmiştir. Bu sistem sayesinde havuzlar bütün yıl boyunca kullanılabilmekte; yağış, rüzgâr, toz v.b gibi suyu kirletecek olan etkenlerden tamamen uzaklaşabilmektedir.

Yüzme havuzlarının yapısına, şekline vb. göre tasarlanabilen bu sistemle havuzlar oldukça konforlu bir hale gelebilmektedir. Bu hareketli sistemler; otomatik veya manuel olarak açma kapama sistemlerine sahip olabilmektedir.

RENKLER VE DOKULAR

Yüzme havuzlarında, belirgin bir renk seçeneği bulunmamaktadır.

KALİTE SINIFLARI

Yüzme havuzları; TS 11899 standardına göre sınıflandırılır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Yüzme havuzları; bakımları düzenli olarak yapılırsa uzun ömürlü olabilmektedir.