Sineklikler

Ahşap Pencereler

TANIM

Özellikle yaz aylarında pencere ve kapılarımızdan yaşam alanlarımıza girmeye çalışan, sivrisinekler başta olmak üzere diğer sinekler ve küçük böceklerden korunmak amaçlı kullanılan; her çeşit kapı ve cama uygulanabilen, şeffaf görünümlü, plastik tül malzemeden yapılan ve güneşe karşı dayanıklı olan bir tür korunma sistemidir. Çerçeveli ve çerçevesiz üretilebilir. Çerçeveli üretimlerde ahşap, alüminyum ve PV kullanılır

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Çevreci tasarımıyla sağlıklıdır.
 • Modüler bir üründür.
 • Pratikliği ile kullanım kolaylığı sağlar.
 • Mevsim koşullarından etkilenmez.
 • Kullanıldığı mekânların dekorasyonuna uygun renk seçenekleri vardır.

UYGULAMA ALANLARI

 • Konutlar
 • Villalar
 • İş merkezleri
 • Alışveriş merkezleri
 • Kamu binaları
 • Spor salonları
 • Yurtlar
 • Bankalar
 • Ofisler

Sineklikler yapıların pencere, kapı ve havalandırma yerlerinde uygulanırlar.

Çeşitler Ve Boyutlar Uygulama Şekli : 

 • Pileli Sineklik ( Plise, Akordiyon)
  • Dikey Plise Sineklik
  • Duble Plise Sineklik
  • Yatay Plise Sineklik
 • Menteşeli Sineklik
 • Stor Sineklik
 • Sürme Sineklik
 • Sabit Sineklik
 • Cırt Cırt Sineklik

Dikey Pilse Sineklik

PVC, ahşap, alüminyum gibi her türlü doğramalarda; menteşeli, sürme, wolksvagen sürme, kapı ve pencere sistemlerinin tamamında uygulanabilmektedir. Ancak bunlar arasında dışa açılan kapılar ve pencereler için ideal bir çözümdür. Dikey plise sineklikler; ahşap, PVC, fiberglas ve alüminyum malzemeden imal edilebilir. Sineklerin girmesini engellemek için kullanılan tül ise dış etkenlere dayanıklı plastik malzemeden üretilir ve hazır katlı bir vaziyette bulunur. Çalışma sistemi kasa içerisinde sineklik tülünün yukarı aşağı katlanarak açılıp kapanması üzerinedir. Sineklik tülün bir ucu kasanın üst kısmına sabitlenir diğer ucu ise açıp kapama yapacak hareketli profile sabitlenir. Kendiliğinden açılıp kapanmasını engellemek için ip yardımıyla düzenek kurulur. Hareketli profile, kıl fitil ve alt kasa profiline de plastik fitil monte edilerek dikey plise sineklik montaja hazır hale getirilir. Dikey plise sinekliklerin uygulaması, kapılarda genişliği 400 cm ve yüksekliği 260 cm’e kadar yapılabilmektedir. Sineklik ve benzeri ürünlerde görüntü kaybını en aza indiren sistemdir.

Duble Pilse Sineklik

Birbirine zıt iki yatay plise sinekliğin birleşiminden meydana gelir. Yapılışı ve montajı, yatay plise sineklik ile aynı mantık üzerinedir. Sürgülü, çok kanatlı kapı ve pencerelerde oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Bu sistem, cam balkon sistemlerine de uygulanabilir ve rahatça toplanabilir. Karşılıklı kullanılan makara sistemi sayesinde açıp kapama işlemi yaparken oldukça rahat bir kullanım sağlar.

Yatay Plise Sineklik

PVC, ahşap, alüminyum gibi her türlü doğramada; menteşeli, sürme, wolksvagen sürme, kapı ve pencere sistemlerinin tamamında uygulanabilmektedir. Ancak bunlar arasında dışa açılan kapılar ve pencereler için ideal bir sistemdir. Yatay plise sineklikler ahşap, PVC, fiberglas ve alüminyum profillerden imal edilir. Sineklerin girmesini engellemek için kullanılan tül ise dış etkenlere dayanıklı plastik malzemeden üretilir ve hazır katlı bir vaziyette bulunur. Sineklik tülünün bir ucu kasanın yan profiline, diğer ucu ise açıp kapama yapacak hareketli profile sabitlenir. Sinekliğin açılıp kapanmasını sağlayan ipler monte edilir. Hareketli profile, kıl fitil ve kapama yapılacak profile de plastik fitil monte edilir. Sağa – sola hareket ettirilerek açma kapa işlemi yapılır. Hareketli profil ve kapanma profiline mıknatıs monte edilerek kendiliğinden açılmaması için önlem alınabilmektedir.

Menteşeli Sineklik

Ahşap, PVC, fiberglas ve alüminyum malzemelerin çerçeve haline getirilmesiyle imal edilir. Genel olarak 17×25 mm kalınlığındaki kanallı alüminyum profillerin köşelerinden bağlantı takozları ile birleştirilerek bir çerçeve haline getirilir. Çerçevenin içerisine özel, yanmaz fiberglas tül, fitiller aracılığı ile gergin bir şekilde kanallara geçirilir. Menteşeli sineklikler değişik şekillerde kullanılabilir. Menteşeler sayesinde açılıp kapanabildiği gibi bir aksesuar değişikliği sayesinde tak çıkar modeli olarak da kullanılabilmektedir. Daha mukavemetli alüminyum profiller ve değişik malzemeler kullanılabilir. Kış aylarında ihtiyaç duymadığımız sineklikleri tak çıkar özelliği sayesinde çıkartarak hava koşullarının yaratabileceği etkilerden kurtarırız. Bu sayede sinekliğimizin ömrünü otomatikman daha da uzatmış oluruz. Menteşeli sineklikler takıldığı pencere veya kapının açılım şeklinin zıddına bir açılım gerçekleştirir. İçe açılan pencere ve kapılarda dışa; dışa açılan pencere ve kapılarda ise içe açılımlı olarak yapılır.

Stor Sineklik

Stor sineklik sistemleri; kutu içerisinde bulunan yay mekanizmasının sineklik tülünü sarması esasına dayalı olarak çalışır. Sineklik kapatılırken, sineklik profili aşağıya doğru bastırılarak kilide tutturulur. Açmak için kilitleme profili öne doğru çekilir ve yavaşça yukarı bırakılır. Fiberglas sineklik tülü sağ ve sol kanattaki profil içerisinde aşağı-yukarı doğru hareket eder. Tül kenarlarına takılan sert çapraz fitiller sayesinde, tülün ray içerisinden çıkması önlenerek sistemin rahatça açılıp kapanması sağlanır. Hava koşullarına dayanıklı fiberglas tül, otomatik olarak kendi kutusuna toplandığından sinekliği kışın söküp başka bir yerde muhafaza etmemize gerek kalmaz. Stor sineklik; ahşap, PVC ve alüminyum pencerelere, gerek montaj öncesi, gerekse montajdan sonra, herhangi bir pencereye kolaylıkla uygulanır. Stor sineklikler dikey ve yatay olarak uygulanabilmektedir. Dikey stor sineklikler pencerelerde, yatay stor sineklikler ise kapılarda kullanılır. Stor sineklikler kapılarda, 140 cm genişliğe kadar tek kanat açılımlı olarak uygulanır. Daha geniş alanlarda Stor Duble Kapı sistemleri uygulanmalıdır. 140-280 cm genişliğe kadar olan alanlarda Stor Duble sineklik sistemleri uygulanır. Duble sinekliklerde, sağdan ve soldan gelen kanatlar mıknatıs yardımıyla ortada birleşir.

Sürme Sineklik

Sinekliklerin raylar üzerinde rulmanlar ile açılıp kapatılmasının sağlandığı sistemlerdir. İçe ya da dışa doğru açılma imkânı olmayan pencere ve kapılarda sabit bir hatta bağlı kalıp, yatay bir çalışma düzenine sahip olduğundan büyük bir avantaj sunar. Sürgülü sineklikler aynı çalışma sistemine sahip kapı ve pencerelerde tam bir bütünlük sağlar. Çözüm odaklı bir yapıya sahiptir. Diğer modellerin kullanım açısından sorun oluşturabileceği yerlerde sürgülü sineklik sorun çözücü bir sistem olarak kullanılır. Uygulandığı alanda daraltma yapamayacak, mekânlarda büyük bir hareket alanına ihtiyaç duymayacak, bulunduğu hat üzerinden ayrılmayacak en etkili modeldir. Plise sinekliğe çok benzese de en belirgin farklardan biri tül yapısıdır. Sürgülü sineklikte, plise sineklikteki zigzaglı tüle karşın genel olarak düz tül kullanılır. PVC pencere ve kapılarda oldukça rahat uygulanmaktadır. Uygulandığı alanda kaba bir görüntü oluşturmadığından dolayı oldukça estetik bir görüntü katar. Monte edildiği yerden kolayca çıkartılabilir. Kapılarda kullanım alanı, pencerelere göre daha yoğundur. Dışa açılan kapılarda iç tarafa monte edilir.

Sabit Sineklik

Alüminyum, PVC, ahşap veya fiberglas bir çerçeve içerisine gerilmiş tülün pencereye vida ile tutturulması ya da plastik ayaklara oturtulmasıyla uygulanan sistemdir. Sistem, basit şekliyle köşe takozları, çerçeve haline getirilen 4 profil ve bunların arasına gerdirilen, sinekleri engelleyici tül ya da tel örtüden ibarettir. Sistem itibariyle menteşeli sineklikle aynıdır. Aradaki tek fark; sabit sineklikte menteşe ile açılıp kapanma özelliği olmamasıdır. Ancak onun yerini tak çıkar olarak adlandırılan tırnaklı sistem almıştır. Vidalarla sabitlendiği için çocukların camdan veya balkondan sarkıp düşmesini engelleyen basit bir tedbirdir. Sürekli havalandırma sağlayan pencerelerde sabit sineklik daha yaygın biçimde uygulanmaktadır. Banyo, tuvalet pencereleri için özellikle tercih edilir. Alt ve üst kısımlardaki tırnaklar sinekliğin basitçe takılıp çıkarılmasını sağlarken, rüzgârdan etkilenip düşmesini engeller. Sabit sineklikler gerektiği zamanlarda sistem içerisinde bulunan tırnaklar sayesinde çıkartılabilmektedir. Sabit sineklik kullanım araçlarına göre de farklı modellere ayrılır. Tırnaklı ve pimli sabit sineklik en çok kullanılandır. Dış yüzeyinde panjur ve korkuluk gibi engelleyici unsurlar bulunan plastik pencerelerde, az yer kaplayan pimli sabit sineklik uygulanır. Tırnaklı model ise; PVC, alüminyum ya da ahşap malzemeye kolaylıkla monte edilebilir. Tırnaklı kısma tüllü çerçeve basit bir hareketle geçirilip çıkartılabilir. Sabit sineklik, yaz başlangıcında takılıp kış aylarında çıkarılır. Doğramının dışına sinekliğin takılmasının mümkün olmadığı hallerde sabit sineklik genellikle iç tarafa monte edilir. Sabit sineklikler genelde havalandırma pencereleri banyo, tuvalet ve vasistas kanatlarda uygulanır. Dış kısımdan temizlik ihtiyacı duyulmayan ve görsel sıkıntı olmayan yerler için uygundur. Geçme tipler kapılarda kullanılmaz sadece pencereler için uygundur.

Sabit Sineklik

Sineklik tülüne dikilen cırt bant ve plastiğe yapıştırılan cırt bant birbirine tutturularak veya çift taraflı bantın tül ve pencere profiline tutturulması ile yapılır. Cırt sineklik sistemleri; her türlü PVC, alüminyum, demir doğrama, ahşap doğrama vb. pencerelerde çift taraflı bandın pencereye yapıştırılmasıyla uygulanan, istenildiğinde sökülüp takılabilen, pencere ve kapı sineklik sistemidir. Cırt sineklikler hazır olarak 100 x 100 cm, 130 x 130 cm ve 150 x 150 cm ebatlarında siyah ve beyaz renklerde piyasada bulunabilmektedir. Basit bir sistemi olduğundan evde yapılabilecek kolaylıkta bir uygulama şekline sahiptir.

RENKLER VE DOKULAR

 • Beyaz,
 • Altın meşe,
 • Antik meşe,
 • Maun,
 • Krem,
 • Metalik Gri

Alüminyum ve PVC ral renkleri ile sınırsız renk seçeneği sunulmaktadır. Cırt sinekliklerde sadece tül kullanıldığı için, tül renkleri olan gri, beyaz ve siyah renkler bulunmaktadır.

KALİTE SINIFI

Sinekliklerde kullanılan malzemeler iki şekilde olmaktadır. Birincisi çerçeve malzemeleri, diğeri de tül malzemeleridir. Çerçeve için kullanılan malzemeler; ahşap, alüminyum ve PVC’dir. Sineklikte bulunan tüller ise fiberglas, PVC ve tellerden üretilir. Sineklikler geniş açıklıklarda ince profiller veya doğramalardan imal edildiğinden, her biri için cinsinin 1. Sınıfı malzemeleri kullanılmalıdır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Sineklik çerçeveleri uzun ömürlü malzemelerden yapılsalar da orta kısımlarında bulunan tül malzemenin ömrü oldukça kısadır. Bu yüzden, tül zarar gördüğünde değiştirilerek sinekliğin ömrü uzatılabilir. Sinekliğin ömrünü uzatmanın bir yolu da; sökerek, kış aylarındaki etkilerden zarar görmeyeceği bir yere koymaktır. Temizliği; birçok sineklik sisteminde sökülerek su altına tutularak ve yıkayarak yapılır. Cırt sineklikler, temizlik yönünden en kolay temizlenen sinekliklerdir. Yerinden söküp çamaşır makinesinde yıkayarak temizlenebilir. Sökülme özelliği olmayan sineklik sistemlerinde ise bir sünger veya bez yardımı ile çok fazla bastırmadan temizliğinin sağlanması mümkündür.