Pvc Duvar Kaplama

TANIM

Chlorine (tuz) ve ethylene (ham petrol) bu iki ana maddenin bileşimleri, yüksek ısılarda vinyl chloride monomer (VCM) gazına dönüştürülür. Polymerizasyon denilen kimyasal tepkime ile VCM, kimyasal olarak bir toza dönüşür. Bu dönüşüm sonucu ortaya çıkan malzemeye PVC denir. PVC, dünyanın en çeşitlilikli plastiğidir, yemek saklama kaplarından tutun da, araba parçasına kadar birçok farklı yelpazede kullanılmaktadır. PVC duvar kaplamaları, homojen ve heterojen özellikli olabilirler. Özellikle hijyen gerektiren ortamlarda daha çok tercih edilir. Uzun ömürlü, kaliteli ve su geçirmez özelliktedir. Kalınlıkları 2mm ye kadar olabilen homojen yapısı; ürünün, mekanik hasarlara karşı dayanımını artırarak kolay onarılmasını sağlar. Banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak zeminlerde ve duvarlada kullanıma uygun olan bu malzeme; yekpare bir yapıya sahip olduğundan, su sızıntılarına izin vermez. Islak zeminlerin bir diğer sıkıntısı olan bakteriler, yekpare olan bu malzemede yaşama ortamı bulamaz. PVC duvar kaplamaları, PVC germe membran, PVC karo, PVC lambiri (panel) ve PVC rulo şeklinde üretilebilir.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Anti bakteriyel oluşu
 • Anti alerjik oluşu
 • Darbe ve çizilmeye karşı dirençli
 • PU-Koruma ile sızdırmaz yüzey
 • Döşenmesi kolay
 • Leke ve kimyasallara karşı dayanıklı
 • Kalınlık seçenekleri: 1.5 mm, 2.0 mm, 2,0 mm CR (Temiz odalar)
 • Duvarların zarar görmesini engellenmesiyle daha düşük onarım maliyetleri

UYGULAMA ALANLARI

 • Hastane duvarları
 • Gıda Üretim Tesisleri
 • Hijyenik İmalathaneler
 • Poliklinik duvarları
 • Rehabilitasyon merkezleri
 • Kamu kuruluşları hizmet binası duvarları
 • Okul binası duvarları
 • Çocuk yuvaları ve kreşler
 • Dershane duvarları
 • Mağaza duvarlarıOfis duvarları
 • Otel duvarları

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ: 

Pvc Duvar Karosu

PVC malzemelerden üretilen ve duvar karosu olarak kullanılan bu malzeme; 0,7mm aşınma kalınlığı ile aynı zamanda zeminlerde de kullanılabilmektedir.

Karo ebadı: 45,7cm x 45,7 cm

Kalınlık: 3 mm

Aşınma kalınlığı: 0,7 mm

Ağırlık: 5,04 kg/m²

Anti bakteriyel, hijyenik, kimyasallara dayanıklı, her türlü standart temizlik malzemeleri ile silinebilir; ıslak hacimlerde, fayans/seramik vs. yerine kullanıldığında, daha üstün kaymazlık sağlar ve tatlı bir sıcaklık hissi verir. Malzemeler karo şeklinde olduğundan, uygulaması son derece kolaydır, düzgün olan her türlü yüzeye yapıştırılarak uygulanabilir. Uygulanacak yüzeyin durumuna göre, çeşitli poliüretan yapıştırıcılar veya akrilik PVC yapıştırıcıları tercih edilmelidir.

Pvc Lambiri Kaplama

İç ve dış cephe duvar kaplaması olarak kullanılan lambiri, aslında bir panel kaplama sistemidir. Ahşap, metal ve PVC malzemelerden üretilir. Farklı renk ve desenlerle uygulaması yapılan PVC lambiriler, dayanıklıdır, özel bakım istemez, kolay temizlenir ve ısı ya da nemden etkilenmez. Odacık sistemi kullanılarak imal edilen PVC lambiriler, Uzunluk: Standart 600 cm (sipariş üzerine İstenilen ebatta) – Genişlik: 122 mm, 200 mm ve 250 mm – Kalınlık: 9 mm – Ağırlık: 560 gr / m/tül, Boyutlarında üretilir.
Su emmeyen yapısı ile rutubete karşı dayanıklıdır, bakteri ve mantar üremez, mekânı böcek, karınca ve haşereye karşı korur, temizlenmesi kolay, boya ve bakım istemez. Sıvılardan, alkali, asit ve asit içerikli temizleyicilerden etkilenmez
Kolay alev almaz (B1 Sınıfı), direkt alevin uzaklaşması sonucu hemen söner
Sıcak ve soğuktan etkilenmez.

Homojen Pvc Kaplama

Homojen kaplama; malzemenin, her yerinde aynı özelliği sahip olması demektir. Standart olarak 2mm kalınlıktadır. Diğer PVC kaplamalarda aşınma tabakası 0.30 mikrondan 0.80 mikrona kadar değişim gösterir. Homojen kaplamada ise bu aşınma tabakası 200 (2mm) mikrondur. Diğer PVC kaplamalarına göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Homojen kaplamalar bu özellikleri ile; yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda zemin kaplaması olarak kullanılabilmektedir. Trafiğe bağlı olarak kirlendiği zaman tekrar ilk günkü yeni durumuna cila atılarak getirtilebilir.

Hetorojen Pvc Kaplama

Genelde 2 mm kalınlığında olan PVC kaplama malzemesidir. Heterojen olduğundan, bu malzemelerde katmanlar bulunmaktadır. Kalite belirleyici olan katman üst aşınma tabakasıdır. Aşınma tabakası 0,30 mikron ile 0,80 mikron arasında değişmektedir. En kalitelisi, en yüksek aşınma tabakasına sahip olan PVC’dir. Heterojen PVC kaplamasının en büyük özelliği, cila gerektirmemesidir. Çok geniş renk ve desen seçenekleri sunmasının yanı sıra; son derece kullanışlı, antibakteriyel, hijyenik, dayanıklı ve hesaplıdır. PVC kaplamalarının yüzeyi, özel PUR (Polyurethane Reinforced) tekniği ile güçlendirilmiştir. Bakteri barındırmadığı için sağlıklı bir ortam sağlar. Son derece hijyeniktir, üzerinde bakteri barındırmaz. Heterojen kaplama malzemeleri, bu özellikleri sayesinde daha çok zemin kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Pvc Germe Duvar Kaplama

Gergi tavan olarak bilinen bu sistem; sıra dışı yapısı ile, ısıtılarak istenilen forma girebilen, çeşitli renk ve dokulardaki PVC membranların özel alüminyum profillerle gerdirilerek uygulanması tekniğidir. PVC membranın esnekliği sayesinde, her projede kendine has özgün tasarım imkânları sunar. Üzerine resim baskısı yapılabilir. Sökülüp takılabilir. UV ışınlarından etkilenmez. Esnek, hafif, hijyenik, estetik ve temizlenebilirdir. Sudan ve nemden etkilenmez. Bakım ve boya gerektirmez. Yangında alev almaz, çatlama ve ayrılma gibi sıkıntıları olmaz. Kısa sürede montajı yapılır. -15° ila +60° arasında stabilitesini kaybetmez. 1cm²’de 300 kg’a kadar darbe dayanımına sahiptir

Pvc Panel Kaplama

İçeriğinde 18 adet tamamlayıcı madde bulunan ve plastiği azaltılmış PVC’den üretilen bu malzeme; alev almaz B1 yangın sertifikasına sahiptir. Neme, suya ve rutubete karşı dayanıklıdır. Ürün içeriğinde %20 kalsiyum karbonat ihtiva ettiği için, her türlü boya direkt uygulanabilmektedir.  Boya içine işlemediğinden dolayı, birden çok ve farklı renkte boyama imkânı sağlamaktadır. Ses ve ısı yalıtımı olan ürün, aynı zamanda anti bakteriyel ve antialerjik bir üründür. Sınırsız renk seçeneğine sahiptir. Kolay uygulanabilen duvar panelleri, silikon vb. yapıştırıcılarla yüzeye uygulanır. Birleşim yerleri ahşap macunu ile kapatılıp, ardından sünger zımpara ile yüzey düzeltilir.

RENK/DOKU

PVC kaplamalar, pürüzsüz ve gözeneksiz yapılara sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bakteri barındırmaz ve hijyenik bir yapıya sahiptir. PVC kaplamalar, sınırsız renk seçeneğine sahiptir. Uygulaması yapılan sistemlerin birçoğu baskı sistemleri ile üretildiğinden dolayı, figür, desen ve renk sınırlaması yoktur.

KALİTE SINIFI

Homojen ve heterojen PVC kaplama standartları:

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Kimyasal maddelere karşı dayanıklı olan PVC kaplama malzemeleri; pürüzsüz yüzeyi ve gözeneksiz yapısı ile kir tutmaz ve bakteri barındırmaz. Temizlik amaçlı üretilen kimyasallar ile silinebilir. Kolay deforme olmayan PVC kaplama malzemeleri, uzun ömürlüdür.