Metal Duvar Kaplama

Metal Duvar Kaplama

TANIM

Paslanmaz çelik, alüminyum ve benzeri metal malzemelerle, iç duvarlara, dekorasyon, yalıtım ve koruma maksatlı yapılan kaplama işlemleridir. Kompozit panel, panel, mozaik, karo ve metal levhalar halinde uygulamaları yapılır. Daha çok, dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve kolay işlenebilir metaller tercih edilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Metaller iklim ve doğa şartlarına dayanımı yüksek malzemelerdir.  Doğal taş ve benzeri malzemelere göre yapıya verdiği yük daha azdır. Geri dönüşümü olan bir maddedir. Alüminyum malzemeler rutubet tutmaz, şişmez, bozulmaz, çekmez, çatlamaz, tuza dayanımı yüksektir. Ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu tedbirler gerektirmez. Bakımı kolaydır. Leke ve parmak izi oluşumunu engeller. Minimum bakım ile güzel görünümlerini korurlar. Kalıcı ve hijyeniktir. Ateşe ve suya dayanıklıdır, yıpranmaz, göçmez.

UYGULAMA ALANLARI

 • Mutfak
 • Banyo
 • Oturma Odası
 • Ticari Binalar
 • Alışveriş Merkezi
 • Oteller
 • Restoran
 • Hastane
 • Okul
 • Havalimanı
 • Kolon kaplamaları
 • Metro istasyonları
 • Ofis ve iş yeri binaları
 • Kongre salonları
 • Petrol istasyonları
 • Spor kompleksleri

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Metal Panel Duvar Kaplama

Malzeme: Gerçek Paslanmaz Çelik (SUS# 304,316)

Ölçüler: W12″ x L24″ten W36″ x L95

Renkler: Gümüş, Pembe, Yeşil, Siyah, Bronz, Altın, Açık Altın Rengi

Kaplama: Antibakteriyel ve parmak izi bırakmayan özelliklerde Ti-ion (PVD) Kaplama ve Hijyenik Fonksiyonel Kaplama (NCC)

Cila: No4 (Fırçalı), Püskürtme (Saten), Ayna

Kurulum: Yapıştırıcı (Derz Dolgu yok), Duruma göre destek gerektirebilir.

Metal Mozaik

Metalin dayanıklılığı, estetikliği, şıklığı ve işlenebilirliği göz önüne alınarak, mozaik kaplama malzemesi olarak kullanılmıştır. Paslanmaz ve suya dayanıklı olan metal parçalarının, rastgele dizim yöntemi ile yapılmasıyla oluşurlar. Alüminyum, bakır, paslanmaz çelik ve benzeri metal malzemelerden oluşturulur. Filelere dizilen bu parçalar özel yapıştırıcılar kullanılarak uygulanırlar. Karo ve fileli sistem olarak üretilirler. Daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Alüminyum Metal Kaplama

Doğada, genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona (oksijenle reaksiyona girme) karşı üstün direnci ile tanınır. Endüstri alanında birçok ürünün yapımında kullanılmaktadır. Hafiflik ve yüksek dayanım gerektiren, taşımacılık ve inşaat sanayisinde geniş kullanım alanı mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de duvar kaplama sistemleridir. Dış yüzeyi 0,80 mm PVDF boyalı alüminyum levha, çekirdek ara dolgusu et kalınlığı 0,40 mm den kabartmalı alüminyum levha ve iç yüzeyi ise 0,50 mm astar boyalı alüminyum levha olmak üzere toplam 4 mm kalınlığındadır. Ağırlığı 4,80 kg/m2’dir. Tamamen alüminyum dolguludur. Yüksekliği 21,5 m üzerindeki tüm binalarda kullanımı zorunludur ve yüksek yangın yalıtımını sağlamaktadır.

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

İki alüminyum levha arası polietilen malzemeden oluşan, bir yüzü renkli alüminyum kompoze levhadır. Arasındaki malzeme ile 0.5mm kalınlığındaki iki alüminyum tabakanın toplam kalınlığı 3 – 4 ve 6 mm kadar olur. Kompozit panelin üst yüzeyi boya ile boyanır ve koruyucu bir film ile kaplanır. Arka yüzeyi ise korozyona karşı polyester kaplama ile kaplanır. Hafifliği, sağlamlığı, esnekliği, düz yüzeyler sağlaması, diğer yapı elemanlarını destekleyici özelliktedir. Dış cephelerde kullanılan bu kaplama sistemi, iç cephelerde de kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Karo Kaplama
Paslanmaz çelikten yapılan çelik karolar, dayanıklı, güvenli ve hijyeniktir. İç mekanlarda kumaş, ahşap ve seramiğe bir alternatif olarak kullanılır. Çevre dostu bir malzemedir. Ön yüzü işlenmiş paslanmaz çelik, arka yüzü ise hijyenik ve kabartmalı paslanmaz çelik levhalardan oluşurlar. Uygun ekipman ve doğru yapıştırıcılarla montajı kolay bir malzemedir. Hafif, esnek ve bükülebilir özelliklidir.

Malzemeler: Mükemmel Korozyon Direncine Sahip Gerçek Paslanmaz Çelik Boyut: 4″ x 4″ ten 36″ x 95″Kalınlık: Bir uçtan bir uca 1/8″

Renkler: Gümüş, Pembe, Yeşil, Siyah, Bronz, Altın, Açık Altın RengiKaplama: Patentli Hijyenik Fonksiyonel Kaplama (NCC) ve Ti-Ion (PVD) KaplamaCila: No 4 (Fırçalı), Püskürtme, Ayna, Süper Ayna Kurulum: Yapıştırıcı (Derz dolgu gerektirmez)

Duvar Kâğıdı Tipi Paslanmaz Çelik Kaplama
Ön yüzeyi fonksiyonel hijyenik kaplama olan paslanmaz çelikle işlenmiştir, arka yüzeyi ise galvaniz ve/veya MDF ile kaplıdır. Etiket tipi rulo ve uzun boy sac levha halinde imal edilir. Dayanıklılık, güvenlik ve hijyen sağlayan, tamamen gerçek paslanmaz çelikten üretilir. İç ve dış duvarlar için seçebileceğiniz, çevreye duyarlı malzemelerden biridir. Değişik renk, şekil ve yüzeyleri mevcut olan yepyeni bir duvar kaplama malzemesidir. Duvar kâğıdı tipi, paslanmaz çelik kaplama, soy-yapıştır etiket tipi rulo, uzun boy düz levha şeklinde imal edilmektedir.Malzemeler: Mükemmel Korozyon Direncine Sahip Gerçek Paslanmaz Çelik,Boyut: Rulo – 2ft x 82ft, Levha- 24″ x 95″Kalınlık: Ön yüzey 0.1mm & Arka yüzey 0.2/0.6/0.8mmRenkler: Gümüş, Pembe, Yeşil, Siyah, Bronz, Altın, Açık Altın RengiKaplama: Patentli Hijyenik Fonksiyonel Kaplama (NCC) ve Ti-Ion (PVD) KaplamaCila: No 4 (Fırçalı), Püskürtme, Ayna ve Süper AynaKurulum: Kendinden yapışkanlı, Yapıştırıcılı ve Her ikisi yan bantlı (Derz Dolgu Gerektirmez)

RENK/DOKU

Paslanmaz çelik malzemelerdeki renkler; Gümüş, Pembe, Yeşil, Siyah, Bronz, Altın, Açık Altın renklerindedir. Bu malzemelerde, pürüzsüz parlak yüzeyler olmakla birlikte, pürüzlü, delikli, görsel efektli ve kabartmalı yüzeyler de imal edilebilmektedir. Alüminyum kaplamalarda, gri, mavi, kırmızı, beyaz, siyah ve parlak metal rengi vb. gibi renkler mevcuttur.

KALİTE SINIFI

Paslanmaz çeliklerdeki TS EN 10088-2 standartları aranmalıdır. Alüminyum kompozit paneller içinde TS EN 1090-1+A1 standartları geçerlidir. Metal malzemeler için yanmazlık sınıfları; FR-B – yanmaz, FR-B – zor yanan ve FR-B2 – normal yanan malzemelerdir.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Paslanmaz çelik kaplama malzemeleri, minimum bakım ile görünümlerini koruyabilir. Sadece bez ya da ıslak kâğıt havlu ile silmeniz yeterli olacaktır. Alüminyum kaplama malzemelerinin yüzeyleri için minimum 20 yıl garanti verilmektedir.