Metal Çatı Kapılar

Metal Çatı Kaplamalar

TANIM

Metal çatı kaplama sistemleri, yapıların dış etkenlerden (rüzgâr, kar, yağmur vb) daha az etkilenmesi ve sisteme daha az yük getirmesi için; boyalı sac, alüminyum, titanyumlu çinko ve bakır malzemeler kullanılarak uygulaması yapılabilen kaplama sistemleridir. Hafif, modern ve uzun ömürlü çatılar yapılmasını sağlar. En az %3 çatı eğimine kadar uygulanabilen kenet sistem kaplamalardır. Klasik kenet ve çift kenet sistem olarak uygulanabilirler. Metal çatı kaplama malzemeleri, uzun çatı levhaların tek parça montajına izin verir. Gizli tespit klipsleri ile sabit ve kayar şekilde montaj yapılır ve genleşmeye izin verir. İmalatlarına göre metal shingle, geçmeli düz levhalar ve basamaklı step sistem gibi farklı modeller de uygulanabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Alüminyum Alaşım (ham yüzeyde): Asit yağmurlarına dayanıklı, hafif ve en iyi fiyat/dayanım oranına sahip metaldir.
 • Boyalı Alüminyum Alaşım: Temel alüminyum özelliklerine ek olarak istenen renkte üretilebilmesi ile estetik gereksinimleri karşılamasıdır.
 • Bakır: Kendine has yansıtma özelliği olan bir soy metaldir. Estetik görünümlüdür.
 • Paslanmaz çelik en kalıcı malzemedir. Zaman içinde kalınlık azalması sınırlıdır.
 • Boyalı galvanizli çelikler. Paslanmaz çeliğin temel özelliklerine ek olarak, istenen renkte üretilebilmesi ile estetik gereksinimleri karşılar
 • Çinko/titanyum alışımı Doğal gölge değişimleri ile estetik bir yüzeye sahiptir.
 • Metal çatı kaplama elemanları geri dönüştürülebilen malzemelerdir.
 • Titanyum çinko %95  geri dönüştürebilirdir.
 • Titanyum çinko çatı kaplama su geçirimsiz, darbelere dayanıklıdır.

 

UYGULAMA ALANLARI

 • Düşük eğimli en az %3 çatı kaplamaları
 • Dairesel ve tonoz kesitli çatı kaplamaları
 • Tüm konut, sosyal tesisler ve sanayi tesisleri

Çeşitler Ve Boyutlar Uygulama Şekli : 

Alüminyum Kenet

Alaşım: Al Mn 1 Mg 0,5;DIN 1725’e uygun

Rulo Genişliği: 400, 500, 600 mm.

Tava Genişliği: 320, 420, 520 mm

Tava Boyu: İstenen uzunlukta

Yüzey sertliği: H41 (1/8 sert) DIN50114’e uygun

Çekme Dayanımı: Rm=130-170 Mpa

Akma Dayanımı: Rp 0,2> 100 Mpa

Yerinde boyalı alüminyum rulodan formlandırılarak istenilen uzunlukta imal edilir. Gizli klipsleri ile çatı alt yapısına tutunur. Kenarları makine veya el aletleri ile kenetlenerek montajı yapılır, Darbelere dayanıklı, su geçirmez, bakım gerektirmez.

Uzun ömürlü ve geri dönüşümlü bir çatı malzemesidir.

Galvanizli Sac Kenet

Tava genişliği: 520 – 320 – 420 mm.

Saç kalınlığı: 0,50 mm – 0,80 mm.

Tava boyu: İstenilen uzunlukta üretilir.

Renk: İstenilen RAL kodunda Polyester.

Uygulama alanına göre istenilen boylarda imal edilir. Gizli klipslerle çatı alt yapısına monte edilir. Kenet hadve (beton ve saclarda bulunan girinti ve çıkıntılar) kenarları montajı özel robot veya kenet sıkma el aleti ile uygulanır. Boyalı galvanizli sac kenet sistemi, su geçirimsizdir, darbelere dayanıklı, bakım gerektirmez, uzun ömürlü ve geri dönüşümlü çatı kaplama elemanıdır

Bakır Kenet

Uygulama yerine göre istenilen ebatlarda imal edilir. Gizli klipslerle çatı alt yapısına tutturulur. Kenet hadve (beton ve saclarda bulunan girinti ve çıkıntılar)  kenarları özel robot yardımı veya kenet sıkma el aleti ile kenetlenir. Sistem su geçirimsiz, darbelere dayanıklı, bakım gerektirmeyen, çok uzun ömürlü, geri dönüşümlü, doğal bir çatı kaplama ürünüdür. Sistem olarak uygulanması eski bir tarihe sahiptir. Teknolojinin yardımı ile sistem uygulaması artık daha çabuk ve  daha ekonomik olarak yapılabilmektedir. Bakır kenet, yıllar geçtikçe üzerinde oluşan patina (yeşil renkli tabaka) nedeniyle renk değiştirmektedir

Titanyum Çinko Kenet (Zenk)

Tekrar kullanılabilme özelliği açısından sürdürülebilir, uzun ömürlü bir yapı malzemesidir. Titanyum çinko kaplama, modern yapılara, estetik olarak ayrı bir görüntü katmaktadır. Titanyum çinko, standart olarak ortalama 150 kiloluk rulolar halinde üretilmektedir. Yüzeyindeki nefes alan doğal patina (yeşil renkli tabaka) sayesinde, titanyum çinko üzerinde oluşan çizikleri kendiliğinden kapatır. Bu özelliği ile birlikte bakım gerektirmeyen, uzun ömürlü bir malzemedir. Uygulama alanının ebatlarına göre imal edilir. Gizli paslanmaz klips veya titanyum çinko klipslerle çatı alt yapısına monte edilir. Kenet hadveleri (beton ve saclarda bulunan girinti ve çıkıntılar) robot veya kenet sıkma el aleti  ile uygulanır.

Metal Trapezler

Metal çatı çeşitlerinden metal trapezler Avrupa ve Amerika’da en çok tercih edilen çatı kaplama örtülerinden biridir. Metal trapez çelik üzerine galvaniz, astar, polyester ve boya kaplanarak imal edilir. Çatı üzerine vermiş olduğu 4,5 kg/m2 ağırlığı ile minimum değerlerdedir. Metal Trapezler altına herhangi bir yalıtım örtüsü gerektirmez. Hadveli (beton ve saclarda bulunan girinti ve çıkıntılar) ve sinüs oluklu gibi çeşitleri vardır.

Metal Shingle

Malzeme cinsi: Kiremit görüntülü çinko alüminyum, doğal taş akrilik reçine kaplamalı çelik sac

Taşsız sac kalınlığı: 0,40mm

Taşlı kalınlık: 1.7mm

Brüt ölçüsü: 1330 x 420mm

Net kaplama ölçüsü: 1280 x 370mm

Taşsız ağırlığı: 1950gr

Taşlı ağırlığı: 2450gr

Çinko epoksi kaplama ağırlığı: 150gr / m2

Akrilik reçine kaplama ağırlığı: 1050gr / m²

Şeffaf reçine kaplama ağırlığı: 150gr / m²

Donma çözülme: – 70ºC / + 70ºC

Preslenmiş sacı doğal renkli taş granülle kaplayarak üretimi yapılır. Çatıda birbirine geçme sistemiyle uygulaması yapılır. Doğal renkli taş granül kaplıdır

Basamaklı Step Sistem

Profil genişliği: 365 mm

Metal kalınlığı: 0,80 mm

Profil uzunluğu: 2000 mm / 3000 mm / 4000 mm

Profiller 2000 mm / 3000 mm / 4000 mm uzunluklarında, 365 mm. genişliğindedirler.

Eğimi ≥ 10° ile 75° arasında olan çatılarda kullanılabilir.

Mahya profilinden başlayarak yukarıdan aşağıya doğru, mahya ve saçaklara paralel doğrultudaki profillerin birbiri üzerine bindirilmesi suretiyle uygulanan bir sistemdir. Özel olarak geliştirilmiş bir yapıyla taşıyıcı sisteme monte edilirler

RENK/DOKU

 

Alüminyum ve paslanmaz galvanizli saclarda müşteri taleplerine uygun renkler imal edilebilmektedir. Bakır ve titanyum çinko malzemeler, doğal renklerinde de kullanıma sunulmaktadır.

KALİTE SINIFI

Metal çatılarda kullanılan malzemelerin kalınlıkları >0.4 mm, herhangi bir dış kaplamasının inorganik olması veya PCS (brüt kalori değeri) <4 m/m2 veya kütlesinin <200 g/m2 olması gerekir.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Metal çatı sistemleri; kullanılan malzemeler bakımından uzun ömürlü ve geri dönüşüm özelliği bulunan malzemelerdir. Bu malzemelerden bir tanesi olan metal shingle, bakım gereksinimi duymadan 50 yıla kadar kullanılabilme özelliğine sahiptir.