Laminant Duvar Kaplaması

Laminant Duvar Kaplama

TANIM

Ahşap sektöründe, çıkma – yan ürün diye adlandırılan, talaş, kırpıntı ve benzeri malzemelerin yüksek ısıl işlemler altında birleştirilmesi; bu birleşimi, yüksek dayanımlı ağaç liflerinin kaliteli koruma tabakasıyla kaplayarak, yüksek basınç (100 – 120kg/m²) altında preslenmesiyle oluşan, yer, duvar vb. yüzeyleri kaplamak için kullanılan malzemedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Sağlam:Darbe, sarsıntı ve basınca karşı dayanıklıdır.
 • Çizilmez: Özel sert yüzey kaplaması sayesinde çizilmez.
 • Dayanıklı:Çarpmaya karşı olağanüstü dirençli ve dayanıklıdır.
 • Solmaz: UV ışınlarına karşıda dayanıklıdır.
 • Doğal: Laminat parkeler, yüzde 90 ahşaptan imal edilirler.
 • Montajı kolay:Hızlı ve kolay montaj ile zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar.
 • Uzun ömürlü: Laminat parkenin konutlarda kullanım ömrü, 15 ila 20 yıldır.
 • Kusursuz uygulanabilirlik: yüksek teknoloji ile üretim sayesinde, görünmez birleşim yerleri, nem ve kire karşı koruma, kusursuz bir yerleşme ve doğal bir döşeme düzeni sağlar.

UYGULAMA ALANLARI

 • Konutlar
 • Ofis ve İşyerleri
 • Konaklama merkezleri
 • Alışveriş merkezleri
 • Duvar Kaplamaları
 • İç dekorasyonlarda
 • Islak hacimler
 • Toplu kullanım alanları

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Hpl Laminat Parke

Farklı özellikteki kâğıtların emprenye (kimyasalların emdirilmesi) edilerek, yüksek ısı (160-170°) ve basınç (70-120 kg/m²) altında çok katlı preslerde 60-90 saniye arasında preslenmesi ile elde edilen yüzey kaplama malzemesidir. 0,40mm ile 1,80mm arası kalınlıklarda, çeşitli ebatlarda plaka şeklinde farklı yüzeylerde üretilebilen dekoratif laminatlardır. Yüksek basınç ve ısıdan dolayı ve ayrıca gözeneksiz yüzeyi nden dolayı bakteri oluşmaz.

Ebatlar:

1220 x 2440 mm – 1300 x 2800 mm

1300 x 3050 mm – 1400 x 3660 mm

1400 x 4200 mm – 1540 x 3050 mm

1540 x 3660 mm  – 1860 x 4200 mm

Cpl Laminat Parke

Rulo laminat olarak da bilinir. Karşılıklı iki silindir arasında gerili olarak çalışan çelik bantlar arasından, yaklaşık 170 °C derece ısı altında, 15 – 45 Bar basınç sağlanarak 60 saniyelik bir presleme süresi sonucu elde edilir. Genel olarak 0,4mm – 0,6mm – 0,8mm kalınlıklarında imal edilirler. Tüm düşey uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Ebatlar:

950 mm – 1240 mm

1300mm – 1400 mm

Hdf Laminat Parke

Yer döşemelerinde kullanılan doğal kaplama materyallerine laminat denir. Laminat parke ise; overlay, dekor/desen tabakası, HDF ve balans kâğıdı gibi maddelerin bileşiminden meydana gelir. Böylece çok katmanlı bu levhalar parkenin dayanıklı ve iyi görünmesini sağlar.
Overlay: Selülozik bazlı film tabakası olması ve alüminyum oksit parçacıkları içermesinden dolayı parkenin aşınma, çizilme ve ısı temaslarına karşı koruma sağlar.

Dekor & Desen: Bu katman parkenin görüntüsün nasıl olacağını belirler.
HDF: Yüksek basınca karşı tam koruma sağlayan dirençli levha tabakasıdır.
Balans: Nem ve çarpılmalara karşı parkeyi koruyan katmandır.

Metal Laminat Parke

Yüksek Basınçlı Dekoratif Laminatlarda kullanılan dekor kâğıdı yerine, alüminyum, bakır, pirinç ve paslanmaz çelik gibi gerçek metal yüzeyler kullanılarak elde edilen HPL laminat kaplamadır. Taşıma ve imalat sırasında darbelere karşı korunmasını sağlayan koruyucu folyo bulunur. Ton farkı olmasını engellemek için koruyucu folyo üzerinde bulunan ok işaretleri yönünde montaj yapılmalıdır. Koruyucu folyonun çıkartılmasında sıkıntı çekmemek için, folyo kaplı laminat uzun süre ışık altında bırakılmamalıdır. Metal laminatlar sadece iç mekânlar ve düşeylerde kullanılır. Yatay zeminler, nemli ve ıslak zeminlerde kullanılması tavsiye edilmez

RENK/DOKU

Açık meşe, antik kestane, antik meşe, elegant meşe, gümüş meşe, kayın, natürel kayın, kaşmir teak, ladin, beyaz meşe, kristal meşe, modern meşe vb. birçok renk kullanılmaktadır.

KALİTE SINIFI:

Laminat sınıflandırmaları; iki hanemi rakamlarla yapılmaktadır. Rakamlar büyüdükçe, laminat parkenin sağlamlığı ve dış etkenlere karşı direnci yükselir.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Yüzeyleri, nemli bir bez ve aşındırıcı içermeyen hafif bir temizlik malzemesi ile temizleyebilirsiniz. Ürün tablosunda polyester ve UV-lacquer olarak işaretlenenlere asla solvent sürülmemelidir. Tutkal atıkları gibi inatçı lekeler, temizleyiciler kullanılarak dikkatlice temizlenebilir. Sıvıların uzun süreçlerde yüzeyde kalarak etki etmesine engel olun. Laminatlar ortalama 7 yıldan başlayarak ömür boyu garantili olabilirler.