Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

TANIM

Günümüzde büyük binalarda, iş merkezlerinde, işletmelerde ve dahası kontrol imkânının zorlaştığı bütün alanlarda kullanılmaya başlanan sistemlerdir. Giriş ve çıkışların sınırlandırılması/yetkilendirilmesi vb. gibi, gereken her yerde uygulanabilmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Yüksek güvenliklidir.
 • Dış etkenlere karşı korumalıdır.
 • Ayarlanabilirdir.
 • Teknolojik alt yapıya sahiptir.

UYGULAMA ALANLARI

 • Havaalanları
 • Hastaneler
 • Oteller
 • Bankalar
 • Konutlar
 • AVM’ler
 • İşyerleri
 • Üniversiteler
 • Devlet Kurumları

Vb. yerlerde uygulanabilmektedir.

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Kartlı Geçiş Sistemleri

Bu sistemler, geçiş kontrollerinin sağlanması, personel takibinin yapılması v.b gibi işlemleri sağlayan sistemlerdir. Kartlara personellerin kişisel bilgileri ve fotoğrafları basılır. Bu sayede de her personel kendi kartı ile yetkilerinin bulunduğu yerlere giriş/çıkış yapabilmektedir. Yöneticiler de bu sistemle personellerinin giriş/çıkışlarını kolaylıkla takip edebilmektedirler.

Kartlı geçiş sistemleri; ana giriş birimlerinde, bina kapılarında, okullarda, yurt giriş/çıkışlarında, arşiv odalarında, özel sistem odalarında, otoparklarda, yemekhanelerde vb. yerlerde kullanılabilmektedir.

Parmak İzi Okuyucu

Parmak izi okuyucular ile kapı açma, personel giriş/çıkış işlemleri, yemekhane        giriş/çıkış işlemleri vb. gibi işlemler kontrol altına alınabilmektedir. İşletmeler, fabrikalar, dershaneler gibi yerler kullanmaktadırlar.

Personelin on parmağı da bir kereye mahsus olmak üzere sisteme tanıtılır. Daha sonra personeller günlük işe giriş ve çıkış işlemlerinde parmaklarını sisteme okuturlar ve geçişlerini sağlarlar. Bu uygulama ile personelin, işe giriş ve çıkış saatleri görülebildiği için; personelin geç gelmesi, erken çıkması, devamsızlığı vb. gibi işlemlerinin kontrolü de kolaylıkla sağlanmış olur.

Önceki zamanlarda personel takip sistemlerinin çalışabilmesi için kartlara ihtiyaç duyulmaktaydı. Günümüzde ise bu kartlı sistemlerin yerini parmak izi okuyucuları almıştır. Bu sistem herhangi bir kart vb. araca ihtiyaç duymadığı için oldukça fazla tercih edilmeye başlamıştır. Ayrıca herhangi bir mekâna kolaylıkla monte edilebiliyor olması da önemli tercih sebeplerindendir.

Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz tanıma sistemleri, yüz ve model çıkarabilme algoritması sahip olan, teknolojik olarak en gelişmiş optik okuyuculu sistemlerdir. Çıkarmış olduğu yüz modeli ile birleştirmeler yaparak üç boyutlu çizimler oluşturabilmektedir.

Yüz tanıma sistemleri; zaman ve güvenlik kontrolünde çok etkili sistemlerdir. Kişilerin birbirlerinin yerine işlem yapmalarını engellemesi, herhangi bir fiziksel temas gerektirmemesi gibi birçok avantaja sahiptir.

Yüz tanıma sistemleri genellikle personel devamının kontrolünde kullanılmaktadır. Herhangi bir araç ve fiziksel temas gerektirmemesi tercih sebeplerindendir.

Otomatik Bariyer Sistemleri

Otomatik Bariyer Sistemleri; otopark, otogar, site, villa, fabrika, devlet kurumları, hastaneler vb. yerlerde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu bariyerler 3 ile 7 saniye arasında açılma özelliğine sahip olduğundan; sirkülasyonu yüksek olan otoparklar için mükemmel bir çözümdür. Herhangi bir elektrik kesilmesi anında, manuel konuma alarak hizmet vermeye devam edilebilir. İsteğe göre desek ayaklı veya ayaksız olarak kurulumu yapılabilmektedir. Uzaktan kumanda veya butonla kontrol edilebilir.  Otomatik kapanma süresi ayarlanabilmektedir. Ayrıca geniş alanların kontrolü için; uzun kollu bariyerler de mevcuttur.

Turnike Geçiş Sistemleri

Bu sistemler, giriş çıkış kontrolünün önemli olduğu yerlerde kullanılması en uygun sistemlerden birisidir. Metrolar, metrobüs durakları, havaalanları, iskele girişleri, stadyumlar, devlet kurumları, ticaret merkezleri… Kısacası yönlendirilmesi gereken kalabalıkların olduğu her yerde kullanılabilmesi mümkündür. Bu sistemle birlikte, giriş/çıkış işlemleri güvenli ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Mantar Bariyer Sistemleri

Mantar bariyer sistemleri; caydırıcı ve engelleyici sistemlerdir. Özel çelik maddeler kullanılarak yapıla bu sistemler, yüksek hızla çarpan bir aracı kesinlikle geçirmezler. Yüksek güvenlik gereken yerler için mükemmel bir çözümdür. Bariyerlerin gövdelerinde, gece görüşü sağlayan özel reflektörlü bantlar ve flaşörler bulunmaktadır. Bariyerler istenilen yükseklikte ve renkte üretilebilmektedir.

Otomatik Kapı Sistemleri

Bahçeli evlerin girişlerinde, sitelerin otopark girişlerinde, fabrikalarda, elçiliklerde, askeri nizamiyelerde, önemli devlet kurumlarında vb. yerlerde giriş/çıkışların kontrolünü ve güvenliğini sağlayan sistemlerdir. Diğer sistemlerde olduğu gibi kart, buton, uzaktan kumanda gibi birçok cihaza uyumlu şekilde çalışmaktadır.

RENKLER VE DOKULAR

Geçiş kontrol sistemlerinde herhangi bir renk seçeneği bulunmamaktadır.

KALİTE SINIFI

Geçiş kontrol sistemleri; ISO 9001 standardına sahiptir.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Geçiş kontrol sistemleri, malzemelerin kalitelerine göre uzun ömürlü kullanılabilmektedir.