Ferforje Kapılar

Ferforje Kapılar

TANIM

İnsan hayatına yön veren demirin, demir ustaları tarafından kızgın ateşte ısıtılarak örs ve çekiçlerle şekillendirme işlemine ferforje denir. Ferforje, kelime anlamı olarak “ocakta çalışılan ve dövülerek şekillenen demir” anlamındadır. Fransızca bir köke sahiptir. Ferforje yapımının ana maddesi olan demir, ilk çağlardan günümüze insanoğlunun en büyük yardımcısıdır. İnsanoğlu demire büyük önem vererek onu bir nevi kutsamıştır. Zamanla demiri kullanma şekli ve onunla yapabileceklerini daha iyi öğrenmiş ve hayatının vazgeçilmez bir öğesi haline getirmiştir. Ferforjenin ilk örnekleri M.S. 4yy.’da pencere parmaklıkları olarak karşımıza çıkmıştır. Yine günümüzde, kapılarımızın, pencerelerimizin ve bahçe mobilyalarımızın vazgeçilmezidir. Ferforje sanatı; demire, özgün ve dekoratif şekiller vererek yaşam alanlarımızda bulunan kapılarımızı estetik bir yapıya dönüştürme biçimidir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Dayanıklıdır
 • Zarafetlidir
 • Güvenliklidir
 • Bakımı kolaydır
 • Çevreye saygılıdır
 • Uzun ömürlüdür

UYGULAMA ALANLARI

 • Bahçe kapıları
 • Apartman giriş kapıları
 • Villa kapıları
 • Balkon kapıları
 • Müze bahçe ve giriş kapıları
 • İş yeri kapıları
 • Garaj kapıları
 • Sanat merkezleri
 • Köy evi kapıları
 • Konak giriş kapıları

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Kapalı Ferfoje Kapı

Açık Ferfoje Kapı

Bahçelerimizde hem güvenlik hem de estetiği bir arada yaşamak istiyorsak, ilk tercihimiz ferforje kapılar olacaktır. Her türlü ölçü ve sınırsız şekillerle tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilen bir yapı elemanıdır. Ferforje bahçe kapıları, yapıların özelliklerine ve ebatlarına göre yapılabilir. İstenilen şekil veya motifte üretilebilir. Bu sayede yapımızın mimari ve estetik özelliklerinin etkileri açık havada da sürdürülebilir. Ferforje kapılar yapılırken oval ya da keskin kenarlı çeşitli geometrik şekiller, değişik bitki ve hayvan figürleri ile şekillendirilir. Bu desenler, kapıdan bağımsız olarak şekillendirilip renklendirilebilir. Bu şekiller karşıt renkler kullanılarak daha estetik ve dikkat çekici bir hale getirilir. Ferforje bahçe kapıları, demir malzemeden üretildiği için oldukça ağır bir yapıya sahiptir. Bu nedenle montajının yapıldığı kenar kolanları sağlam bir yapıya sahip olmalıdır. Yapılacak olan kapının ağırlığını taşıyıp taşıyamayacağı itina ile hesaplanıp ona göre hazırlanmalıdır. Ferforje bahçe kapıları genellikle ağır olabilir. Bu yüzden büyük kapıların bir bölümüne ayrı bir kapı yapılmalıdır. Büyük kapıların açılmasında kolaylık sağlaması için tekerlek ya da bahçe kapı motoru kullanılmalıdır. Otomatik bahçe kapı sistemleri sayesinde kapılar uzaktan kumanda ile açılıp kapatılabilir. Ferforje bahçe kapılar, özellikle ağır şartlara dayanacak şekilde üretilir. Yağmur, kar gibi zorlu iklim şartlarına ve paslanmaya karşı koruma için özel kaplamalar uygulanmalıdır. Güvenlik için üzerinden atlamayı zorlaştıracak ek parçalar da kapıların üzerine eklenebilir.

Ferfoje Giriş Kapıları

Ferforje giriş kapıları, demir doğrama sanatını tam anlamıyla ortaya koyan oya gibidir. Bu güzelliği, hünerli demirci ustaları yıllardır uygulayarak günümüze kadar getirmiştir. Sadece apartman girişleriyle sınırlı kalmayan ferforje giriş kapıları, site girişleri ve müstakil evlerin girişinde de kullanılmaktadır. Dış etkilere karşı oldukça dayanıklı olan ferforje kapılar, uzun yıllar sağlam bir şekilde çalışmaktadır. Ferforje giriş kapılarına, cam ayna ve renkli cam gibi ferforjenin dokusunu bozmayacak ürünlerle daha güzel ve estetik bir görünüm kazandırılabilir. İki kanatlı geniş kapılar, simetrik olarak düzenlendiklerinden dolayı, göze hoş gelen bir görünüm sunar. Teknolojik gelişmelerle birlikte, ferforje giriş kapıları otomatik olarak da açılıp kapanabilir hale gelmiştir. Ferforje giriş kapıları, apartman girişlerinde kullanıldığında posta kutulu şeklinde de imal edilebilmektedir.

RENKLER VE DOKULAR

Ferforje kapılarda, kapıl özelliklerini ve yapısını daha iyi ortaya çıkartması için statik boyalar kullanılır. Bu boyalar sayesinde istenilen her türlü renk uygulanabilmektedir. Statik boyalar demirin yapısına uyum sağladığı için hem ömrünü uzatır hem de bakım gereksinimini minimum seviyeye indirir.

KALİTE SINIFI

Ferforje kapılarda demir kullanıldığı için bu yapılarda kullanılan demirin kalite sınıfı ferforje kapının kalite sınıfının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Ferforje kapının kalite sınıfını belirleyen bir diğer faktör ise demire şekil veren demirci ustasının el emeği ile yapmış olduğu uygulamadır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Ferforje kapılar demir malzemeden yapıldığı için diğer malzemelere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Demir malzemenin temizliği ve bakımı da oldukça kolaydır. Demir malzemenin uzun ömürlü olduğu 1889 yılında yapılan ve günümüzde hala ayakta olan Eiffel kulesi göstermektedir. Ferforje kapıların temizliğinde yüksek kimyasallar içeren temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Demirin koruyucu katmanının yok etme ihtimali bulunmaktadır.