Duvar Kağıtları

Duvar Kağıtları

TANIM

Kullandığımız iç mekânların, yalıtımı ve iç dekorasyonu için özel yapıştırıcılar kullanılarak uygulaması yapılan kâğıt ve benzeri mamullerden üretilen kaplama malzemesidir. Sade, düz, desenli veya dijital baskılı olmak üzere üretilirler. Simplex Duvar Kâğıdı, Emboss duvar kâğıdı, Vinyl esaslı duvar kâğıdı, Boyanabilir duvar kâğıdı, Cam tekstili, tekstil duvar kâğıdı ve tekstil tabanlı vinyl, duvar kâğıtlarının çeşitleridir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Özel tutkallar kullanılır.
  • Renk, desen ve özel tasarımlar ile farklı seçenekler sunar.
  • Standart ölçüleri, bir rulo duvar kâğıdı 53 x 1000 cm (+ %3 ) ölçülerinde üretilir.
  • Görsellik açısından benzer malzemeler içerisinde ilk sıralardadır.
  • Saf selülozdan imal edilir ve sağlığa zararlı bir madde içermez. (Avrupa ithalatları için)
  • Boya gibi kimyasal bir ürün değildir.
  • Duvar kâğıdı uzun ömürlüdür.
  • Tam nefes alma özelliği sayesinde yaşam alanlarınızı sağlıklı kılar.
  • Silinebilme özelliklidir.
  • Isı ve ses izolasyonu sayesinde tasarruf sağlar.

UYGULAMA ALANLARI

Evlerde, İş Yerlerinde, ofislerde, kamu binalarında, alışveriş merkezlerinde vb birsürü alanlarda kullanılabilir.

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Simplex Duvar Kağıdı

Birinci sınıf kâğıt hamurundan tek kat olarak üretilir. Dış etkenlere dayanımı oldukça düşüktür. Silinebilme özelliği %30 ila %40’dır.

Emboss Duvar Kağıdı

İki kat kâğıt tabakası kullanılarak yapılırlar. Üst kâğıt alt kâğıda özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılır. Desen ve renk baskısı yapılan kat, birinci sınıf hamurdan yapılır. Özel efektli silindirler kullanılarak üst kâğıda kabartma efekti verilir. %50-60 oranlarında silinebilme özelliğine sahiptir. Silme işlemi, beyaz sabun ve su karışımlı nemli bir bezle yapılabilir. Uygulama yapılırken 0,1 cm kadar üst üste bindirme yapılabilir.

Vinyl Esaslı Duvar Kağıdı

Kâğıt astar üzerine PVC astar kullanılarak üretilen özel kâğıttır. İlk önce PVC kaplı üst yüzeye renk ve desen baskısı yapılır. Daha sonra özel makinelerde sıcak uygulama ile hot emboss tekniği ve özel silindirler kullanılarak kabartma dokusu ve desen efektleri verilir. Güneş ışığına dayanıklılığı ve solmazlığı diğer duvar kâğıtlarına göre daha fazladır. Leke ve kir tutmaz, ıslak olarak silinebilir. PVC yapıya sahip olmasından dolayı ıslak hacimlerde de kullanılabilme özelliğine sahiptir. Uygulama yapıldıktan sonra ek yerleri belli olmaz ve kolay sökülebilme özelliklidir. Dünyada en çok kullanılan duvar kâğıdı çeşididir.

Boyanabilir Duvar Kâğıdı;

Vinyl esaslı duvar kâğıtlarından olan bu tip duvar kâğıtları, farklı malzeme ve yapıları ile bol çeşitliliğe sahiptir. Uygulama yapıldıktan sonra boyanabilme özelliğine sahiptir. Kabartma ve desen yapısına göre defalarca boya işlemi uygulanabilir.

Cam Tekstili Duvar Kağıdı

Ana malzemesi kum ve kireçtir. Yüksek ısılarda iplik haline getirilen camın, tezgâhlarda dokunması ile elde edilir. Fırınlanma işlemi sonrasında el işçiliği ile desenleme çalışmaları yapılır. %100 Cam ipliğinin dokunmasıyla üretilen bu malzeme duvar çatlaklarını örten, dilediğiniz renge defalarca boyanabilen, ısıya dayanıklı, kolaylıkla silinebilen anti bakteriyel ve nemli ortamlara oldukça dayanıklıdır.

Tekstil Duvar Kağıdı

Üst kaplama yüzeyinde tekstil malzemelerinin kullanıldığı bir duvar kâğıdı çeşididir. Vinyl duvar kâğıtlarına göre desen zenginliği olan farklı dokuları bulunmaktadır. Akustik özellikli bir yapısı olduğundan, akustik gereksinimi duyulan mekânlarda tercih edilen bir üründür.

Tekstil Tabanlı Vinyl

Kâğıt tabanlı duvar kâğıtlarının aksine bu malzemenin taban malzemesi tekstildir. Uzun ömürlü ve temizliği kolay olduğundan yoğun kullanımı olan otel, restoran ve mağazalar gibi mekânlarda çok tercih edilir.

Uygulama şekli: Uygulama yapılacak duvarlar çimento veya alçı sıva yapılmış ise saten alçı ile desteklenmeli ve zımpara ile duvar pürüzsüz bir hale getirilmelidir. Duvar ve tavan köşe birleşimleri terazisinde ve düzgün olmalıdır.

Kâğıdın kesimleri, uygulama ölçüsünden 10 cm fazla kesilmelidir. İkinci ve takip eden kesimler desen birleşimlerine göre fazlalık verilerek kesilir. Hata yapmamak için sırası ile kesim yapma ve ters uygulamayı önlemek için kâğıtların bir noktasına işaret koymakta  fayda vardır.

RENK / DOKU

Baskı teknikleri ile üretildiğinden dolayı tüm renkler uygulanabilmektedir. Özel tasarımlar ve dokular kullanılan tekniklerle çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Pürüzlü, parlak, mat ve yarı mat yüzey dokularına sahip modelleri bulunmaktadır.

KALİTE SINIFI

Duvar kâğıtlarının kalite, sınıflandırma ve sembolleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Duvar kâğıtlarının bakımı, duvar kâğıdının yapısına göre değişiklik göstermektedir. Vinyl esaslı duvar kâğıtları deterjanlı süngerle bakımı yapılabilen ve yıkanabilen duvar kâğıtlarıdır. Tekstil esaslı duvar kâğıtları ise su ve deterjandan etkileneceğinden dolayı toz alıcı bir bez ya da elektrik süpürgeleri ile temizlik ve bakımı yapılır. Bunların dışında kalan kâğıt esaslı olanlarda ise hafif nemli bir bezle dairesel uygulamalar ile temizlik ve bakım yapılabilir.  Duvar kâğıtlarının ömürleri kullanım durumuna göre değişmektedir. Ortalama bir duvar kâğıdının ömrü 10 ila 15 yıl arasında değişmektedir.