Dış (Çevre) Aydınlatma İşleri

Dış (Çevre) Aydınlatma İşleri

TANIM

Çevre aydınlatmasında genel olarak direk tipi aydınlatmalar kullanılmakta olup; bunların yanında, projektörler ve yer tipi aydınlatmalar da kullanılabilmektedir. Aydınlatılacak olan yere göre değişik türde armatür ve direkler seçilebilmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Parklar
  • Bahçeler
  • Otoyollar
  • Caddeler
  • Sokaklar
  • Meydanlar
  • Stadyumlar

Vb. yerlerde uygulanabilmektedir.

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Dış Aydınlatma Armatürleri

Şehir içi yollar, caddeler ve sokaklar için tasarlanmış, modern tarzda ve çok amaçlı yol aydınlatma armatürleridir. Bakım giderleri yüksek değildir. Tek parça reflektörü sayesinde çok iyi sonuçlar sağlar. Farklı güçteki buharlı ampullerle kullanılabilir.

Otoyollar ve anayollar için geliştirilmiş olan dış aydınlatma armatürleri; yüksek performanslı, ergonomik tasarımlı reflektörleri sayesinde, geniş direk açıklıklarına olanak sağlamaktadır. Düşük bakım masrafı nedeniyle, otoyolların profesyonel aydınlatmalarında tercih edilmektedir.

Yüksek Basınçlı Sodyum Buharlı Lamba

Bu lambalar, ömrü en uzun olan ışık kaynaklarıdır. Şehir içi yol, cadde, sokak, meydan gibi yerlerin aydınlatılmalarında kullanılır. Parlak beyaz-sarı renkte ışık yayarlar. En verimli olanları şeffaf cam tüplüleridir. Bu tür lambaların ömürleri, içerisindeki seramik tüpü sayesinde 30000 saat civarına çıkmaktadır.

Yüksek Basınçlı Cıva Buharlı Lamba

Deşarj esasıyla çalışan lambalardır. Bu tür lambalar, 1000W’a kadar çıkabildiklerinden dolayı, geniş mekânların aydınlatılmasında kullanılır. Şeffaf ve kaplamalı tipleri bulunur. Bu lambalar, ışık ayarlayıcılar ile birlikte kullanılamaz.

Metal Halide (Buharlı) Lamba

Bu lambalar, diğer lamba tiplerine göre daha yeni bir teknolojiye sahip oldukları için, bazı avantajlara sahiptir. Yüksek basınçlı metal halid ve cıva içerirler. Işık akımları 160 L/W’a kadar çıkmaktadır. Yüksek verimliliklerinden ötürü, çok büyük alanların aydınlatılması için son derece uygundur. Tek ve çift uçlu şekilde olabilirler. Bu lambaların, seramik arklı tiplerinde; tüplerinin daha az ısınmasından dolayı ömürleri 150000 saate kadar çıkabilmektedir. Park ve bahçe aydınlatmasında yeşil renkli olanları kullanılır. Şeffaf veya kaplamalı olabilirler.

RENKLER VE DOKULAR

Dış aydınlatma sistemlerinde herhangi bir renk seçeneği bulunmamaktadır.

KALİTE SINIFI

Dış aydınlatma sistemleri; “TS 8700 EN 60598–2-3, TS 8700 EN 60598–1, TS EN 13201-1, TS EN 13201-2, TS EN 13201-3, TS EN 13201-4” standartlarına sahiptir.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Dış aydınlatma sistemleri, uzun ömürlüdür.