Dezenfeksiyon Sistemine Göre Yüzme Havuzları

Dezenfeksiyon Sistemine Göre Yüzme Havuzları

TANIM

Havuzlardaki dezenfeksiyon sistemleri; dozaj pompalı dezenfeksiyon sistemi, otomatik kimyasal dozlama sistemi, klorinatör-brominatör cihazlar ile dezenfeksiyon, elektrofizik sistemi ile dezenfeksiyon ve ultraviyole ile dezenfeksiyon sistemi olmak üzere beş grupta incelenebilmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Dezenfeksiyon işlemlerinin, belirlenen standartlara göre yapılması gerekir.
 • Gerekli olan hijyen şartları sağlanmalıdır.
 • TS 11899’a göre işlemler yapılmalıdır.

UYGULAMA ALANLARI

 • Açık Yüzme Havuzları
 • Kapalı Yüzme Havuzları
 • Eğlence Havuzları
 • Yarı Olimpik Yüzme Havuzları
 • Olimpik Yüzme Havuzları
 • Kaplıca Havuzları
 • Su Topu Havuzları
 • Atlama Dalma Havuzları

Vb. yerlerde uygulanabilmektedir.

ÇEŞİTLER, BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Dozaj Pompalı Dozlama

Dozaj pompaları; havuz, içme suyu vb. gibi yerlerde kullanılmak için tasarlanmış olan, dozlama cihazlarıdır. Bu dozlama pompaları, suda mevcut olan demir, mangan, nitrit gibi maddeleri oksitler ve virüsleri dezenfekte ederler.

Otomatik Kimyasal Dozlama

Bu sistemde; 2 tane pompa, klor ve pH ölçüm sensörü vardır. Bunlar havuz suyundaki pH ve kloru otomatik olarak ölçerler. Ölçülen pH ve klor değerleri, belirlenen sınırlar dışına çıktığında da havuza otomatik olarak kimyasal pompalayarak görevlerini yaparlar. Otomatik dozaj sistemleri, manuel bir işgücüne gerek duymadan güvenle kullanılabilen sistemlerdir.

Klorinatör-Brominatör Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon ekipmanları, havuzlarda bulunan suyun kimyasal olarak uyun duruma getirilmesi için kullanılan sistemlerdir.

Klorinatör ve brominatörler ise klor ve klor yerine kullanılabilen brom tabletlerin, eritilerek belirli bir dozaj içinde havuza ilave edilmesini sağlarlar.

Elektro-Fizik ile Dezenfeksiyon

Elektronik bakır iyonizasyonu; suyu bakteri, mikroorganizma ve virüslerden temizlemek amacıyla kullanılan; hem insana hem de çevreye zararlı bir yöntem olan klorlamaya alternatif olarak geliştirilmiştir. İnsan ve çevre sağlığına hiçbir zararı olmayan bu sistem; su dezenfeksiyonunu, zararlı bir kanserojen madde olan klorun tüm etkilerini yok ederek gerçekleştirir. Bu sistem, yüzme havuzlarının yanı sıra, sağlık sektörü, soğutma kuleleri ve içme suyu gibi birçok alanda kullanılabilmektedir.

Ultraviyole ile Dezenfeksiyon

Ultraviyole ışınları ile dezenfeksiyon işlemleri, suya herhangi bir kimyasal ilave etmeden, mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi işlemidir. Bu ışınlar, mikroorganizmaların DNA’sını bozarak etkisiz hale gelmelerini sağlar.

UV lambalarının ömrü ortalama olarak 9000 saattir. Dezenfeksiyonun tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için; UV öncesinde havuzda kum filtresi kullanılması tavsiye edilir.

RENKLER VE DOKULAR

Dezenfeksiyon sistemlerinde, belirgin bir renk seçeneği bulunmamaktadır.

KALİTE SINIFLARI

Dezenfeksiyon sistemleri; TS 11899 standardına göre sınıflandırılır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Dezenfeksiyon sistemleri; bakımları düzenli olarak yapılırsa uzun ömürlü olabilmektedir.