Temmuz 12 2018 0Yorum

Mimari Dizayn Programı

Dizayn kelime anlamı olarak, aklınıza gelebilecek her şeyin günlük hayata ve değerlere uygun olarak biçimlendirilmesi anlamına gelir. Bir araştırma esnasında izlenebilecek tüm yöntemler tüm düşünceler bir maddeyi dizayn etme aşamasında oluşturulacak varlığa uygulanır. Kısacası, oluşturulacak nesneyi ilk olarak taslağını çıkararak zihinde tasarlamadır. Dizayn bir gelişim değişim sürecidir.

Hayatımızda bir çok dizayn alanıyla karşılaşabiliriz, başta grafik tasarım, mimari, endüstriyel tasarım, olmak üzere aklımıza gelebilecek bir çok alanı vardır. Dizayn bir gelişim sürecidir demiştik ve bu süreç o designerın yaratıcılığına göre bir çok şekil alabilir. Zamanla değişebilir yada ilk haliyle olduğu gibi de kalabilir. Yaratıcılık dizayn konusundaki en önemli hususlardan biridir. Çünkü tasarımcı bunları tasarlarken günlük hayattan ve deneyimlerinden yararlanır ve onu sonuca götürecek şeyleri beklide şansına bağlı olarak yakalayabilir.

Tasarımcı gördüğü bir nesneyi başta kendine göre estetik değerler taşıyan, daha sonra sosyal yaşama uygun, fonksiyonel ve topluma hitap edebilecek bir biçimde tasarlamalıdır. Çoğu zaman dizayn edilen şey, gelen taleple yönlendirilir ve  kullanacak kişinin psikolojik ve sosyolojik olarak isteklerine göre belirlenir ve buda designerın kendi düşüncelerini sınırlar. İşte burada designerın yaratıcılığı ön plana çıkmalı ve bu zor durumu kendi hayal gücüyle birleştirerek oluşturmalıdır. Belki beş saat daha fazla çalışarak, belki beş saat daha fazla gezerek buna ulaşabilir çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi dizayn hem hayal gücüyle hem yetenekle hem de gözlemlerle belirlenebilecek bir olgudur.

Örneğin Eiffel Kulesinden yola çıkarsak, tasarımcısı kuleyi Fransız devriminin 100. yıldönümü kutlamaları amaçlı gelen bir teklifle dizayn etmiştir. Halk, şimdilerde Fransa’nın sembolü olan ve 300 metre yüksekliğindeki bu harikaya demir yığını olarak değer biçmişti. Fakat daha sonra diğer milletlerinde maddi ve manevi desteğiyle ve halkının bazı engellerini aşmasından sonra şu an dünyadaki en önemli ziyaret merkezlerinden biri haline geldi. Buradan anlıyoruz ki designer hiçbir zaman yaptığı dizayndan utanç duymamalı ve toplumla, günlük hayattan beslenmelidir.

Dizayn bir yaratıcılık gücüdür, hayal ürünü ve topluma uygun nesneler çıkarabilme becerisidir. Sizde 3D tasarım programları ile hayallerinizdeki evi kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

admin