Nisan 13 2018 0Yorum

Duvar Rengi Seçimi İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiler..

Renklerin duyguları ve düşünceleri harekete geçirdiği gerçeğinden hareketle, odalarınızı yeniden tasarlamanız ve duvarlarınızın rengini değiştirmeniz gerekebilir. Bu konuda cesur davranmalısınız ve geleneksel renklerden ziyade, daha sıra dışı tonlara doğru yönelmelisiniz.

Öncelikli olarak mutfağınızı ele alabilirsiniz. Mutfağı kendinizle baş başa kaldığınız, yemek yaparken bir çeşit meditasyona yöneldiğiniz bir alan olarak mı değerlendiriyorsunuz? O hâlde seçiminizi yumuşak ve yatıştırıcı renklerden yana kullanmalısınız. Bunun için nane yeşili ve mavinin soluk tonlarını tercih edebilirsiniz. Eğer mutfakta sevdiklerinizle uzun ve eğlenceli zamanlar geçiriyorsanız, mutfağınıza parlak meyve kırmızısıyla canlılık katabilirsiniz. Bu sayede mutfağınız kıpır kıpır olacak.

Dekorasyon dergilerinde ya da web sitelerinde gördüğünüz örnek odalara hayranlıkla bakıyorsanız, kalıpların biraz dışına çıkmanız ve psikolojinize iyi gelecek renklere yönelmeniz doğru olacaktır. Evinize girdiğiniz anda sizi karşılayan arkadaş canlısı turuncu renkli geniş noktalara ne dersiniz? Bu noktalar, arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin evinizde güzel zaman geçirebileceklerine işaret edebilir. Hedefiniz daha sade ve huzurlu bir giriş ise gri ve beyaz ağırlıklı bir renk seçimi yapabilirsiniz.

Oturma odanızda, sadece duvar renginin değişikliğiyle genel atmosferi zenginleştirebilirsiniz. Mavinin yatıştırıcı etkisinden yararlanarak, duvarınıza deniz mavisi rengini uygulayabilirsiniz. İçinizdeki çocuğu yaşatmaya kararlıysanız, eğlenceli pembe ya da turuncu tonlarını da listenize eklemeyi unutmayın.

Günün stresini, spa atmosferini yaşatabilecek bir banyoda atmak isterseniz, belli belirsiz gri tonlarına banyonuzda yer verin. Banyonuzun samimiyetini biraz daha arttırmak arzusundaysanız ılık renk tonları sizin için ideal olabilir.

Evinizdeki çalışma odanızın size ilham verememesinden şikayet ediyorsanız, seçiminizi cesur yeşil tonlarından yana kullanabilirsiniz. Bu renge odanızda yer verdikten sonra yaratıcılık kıvılcımlarının ardı arkası kesilmeyecek. Tabii çalışma odanızın eğlence seviyesini arttırmayı hedefliyorsanız, sarı tonlarına da yönelebilirsiniz.

Günün sonu yaklaşırken kesintisiz ve alabildiğine huzurlu bir uyku uyumak niyetindeyseniz, yatak odanızın duvar renklerini masaya yatırmalısınız. Zira duvar renginin psikolojiye etkileri olduğu çok açık. Bu bağlamda, rahatlatıcı ve biraz da romantik bir atmosfer için kirli gül rengi yatak odanız için uygun olabilir. Ortama heyecan katmak istiyorsanız, koyu gri ve deniz mavisinden mutlaka yararlanın.

                                                                                                                       insaathaberleri.net

admin