Temmuz 13 2018 0Yorum

Dekorasyonda Renk Seçimi

Dekorasyonun en önemli öğesi renkler. Kullandığımız doğru renklerle mekanları daha geniş ve ferah göstermemiz mümkün. Tabi kullanım amaçları da çok önemli. Bu yazımız hangi odada hangi renk seçiminin doğru olacağıyla ilgili.

Renklerin ruh ve beden sağlımız üzerindeki etkilerinden, her rengin bir etki meydana getirdiğinden önceki yazımızda bahsetmiştik. Şimdi ise pratiğe yönelik bazı ipuçlarına geldi sıra.

İşte bir kaç ipucu:

1- Renk seçiminde odanın ne amaçla kullanıldığı, bulunduğu yön, büyüklüğü, aldığı ışık miktarı, tavan yüksekliği gibi etkenler çok önemli. Örneğin, oda eğer kuzeye bakıyorsa sarı, turuncu gibi sıcak, güneye bakıyorsa da daha koyu renklere boyanmalıdır.

2- Evin girişinde ya da salon ve oturma odası gibi en çok vakit geçirilen mekanlarda turkuaz, mavi ve yeşil tonların kullanılması kişiyi sakinleştirip rahatlatır.

3- Beyaz, mavi ve yeşil gibi açık ve soğuk renkler duvarları sizden daha uzak gösterir ve genişlik hissi verir.

4- Tavanınızı duvarların renginin bir açık tonuna boyayarak daha yüksek gösterebilirsiniz. Açık renk tavan ve tabana sahip odaların da daha büyük göründüğünü ve mekana yükseklik hissi verdiğini unutmayın.

5- Işıltılı bir oda için ışığı yansıtan renkler önemli.

Salon ve Oturma Odası

 • Kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer için seçimimizi koyu ve canlı; sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer için sarı, turuncu ve pembe gibi renklerden yana yapabilirsiniz.
 • Doğal ve yumuşak renkleri seçmelisiniz. Oturma odaları dinlenme, sohbet etme, kitap okuma ve müzik dinleme amacıyla kullanıldığı için dikkat dağıtıcı renklerden uzak durulmalıdır. Yeşilden mora açık renkler tercih edilmeli, kanepe, halı ve sandalyelerin renkleri duvarların renklerinden koyu olmalıdır.
 • Aksesuarlarınızı duvarların zıt renklerinde seçerek farklı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

 

Yemek Odası ve Mutfak

 • Yemek odası duvarlarında doğal ve meyve renklerini andıran renkleri kullanmak mutlu, sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratmanızı sağlar.
 • Mutfak için renk kataloğunun sıcak renkler kısmından seçiminizi yapın.
 • Kırmızının iştah açıcı, coşkunluk ve sıcaklık veren etkisini yemek odanızdaki aksesuarlarla verebilirsiniz.
 • Ayrıca mutfaklarımızda sarı renk kullanmamız, auramızda mide rengi sarı olduğu için sağlımız açısından da çok önemli. Mesela mutfağa giden koridoru açık sarı mutfağı ise daha koyu bir sarı yapabilirsiniz. Yemek odalarında da aynı şekilde sarı ve turuncu kullanılabilir, çünkü bu renkler hazmetmeye yardımcı renklerdir. Ahmet Maranki mutfak ve yemek odasıyla ilgili şu ipuçlarını veriyor: “Mutfakta sarı tonlu heyecan ve enerji veren renkleri seçmelisiniz. Bu renkler tembelliği yok eder, enerji verir, yaratıcılığı artırır. Mutfakta iyi aydınlatma olmalı, mutfak tezgahı canlı renkte olmalıdır. Açık ve orta koyu renklerde olmalıdır. Yemek odası için seçim yaparken yiyeceklerin doğal renklerini göz önünde bulundurmalısınız. Yeşil ve tonlarından uzak durmalısınız çünkü bu renklerin hastalık hissi veren özellikleri mevcuttur. Masa örtüsü ve peçeteler dikkat çekici sarı tonlarında olmalıdır.”

 

Çocuk Odası

Çocuğunuzun ergenlik çağına gelene kadar kırmızı, turuncu ve sarı gibi neşe ve canlılık veren renkleri tercih etmelisiniz. Daha ileri yaşlarda mavinin ve yeşilin tonlarını kullanabilirsiniz. Koyu renklerden uzak durmalı, aydınlatmaya önem vermelisiniz.

Yatak Odası

 • Kaliteli bir uyku düzeni için sakin ve huzur verici pastel tonları tercih etmek gerekiyor. Ağır renkler yerine yumuşak renklere yönelmek doğru tercih.
 • Bej, kum renkleri, sarı, yeşil ve mavinin tonları yatak odalarının gözdesi. Saten kumaş özellikle yatak örtüsü takımlarında ve yatağımızın üzerine koyacağımız kırlentlerde çok hoş duruyor. Mesela açık mavi ve gümüş tonlarında seçeceğiniz yatak örtüsü takımı ile yine bu tonlarda ve beyazında eşlik ettiği, desenli bir duvar kağıdı çok göz alıcı olur. Tabi yatak odasında kullanılan diğer objelerinde beyaz olması bütünlüğü sağlayacaktır.
 • Seçiminizde iklimsel özellikleri de göz önünde tutmakta fayda var. Kuzeye bakan odalarda sıcak, güneye bakan odalarda mavi grubuna yer verebilirsiniz.
 • Yatak odalarında kullanılacak pembe ve kırmızı tonlar sevgi ve muhabbeti arttırıcı etkenler
 • Rahatlığın, huzurun ve sessizliğin egemen olması gerekir. Gençseniz ve yeni evliyseniz yatak odanızda yumuşak ve huzur veren, kırmızıya yakın hoş renkleri seçmelisiniz. Bu yaş grubundan büyükseniz, yumuşak maviye yakın sarımsı renkler seçmeniz gereklidir. Seçeceğiniz renkler bulunduğunuz yerin havasına göre uyum içinde olmalıdır. Mesela soğuk yerlerde sıcak renkler, sıcak yerlerde soğukluk hissi veren renkler kullanılmalıdır.

Çalışma odaları mavi-lacivert ve mor olmalı. Çünkü bu tonlar düşünme alanlarımızı etkiliyor ve insani zinde tutuyor. Bu şekilde renklendirilmiş odalarda çok daha verimli çalışabilirsiniz.

Banyo ve Tuvalet

 • Banyolar küçük mekanlar olduğu için buralarda açık renkler tercih edilmelidir. Banyolarda genellikle beyaz renk tercih edilir çünkü bu renk insana ferahlık ve temizlik hissi verir. Mavi, turkuaz, yeşil ve deniz mavisi, banyolarda tercih edilmesi gereken diğer renklerdir.
 • Banyonuz küçükse daha geniş algılanması için beyaz ve çivit mavisi gibi renkleri seçebilirsiniz.

Tuvaletin insan ömründe önemli bir yeri vardır. Buralarda insanın sakin düşünebileceği renkler; yani mavi, pembe ve mor gibi renkler kullanılması bizi menfi enerjilerden alıkoyar. Sifon çekilirken veya temizlik yapılırken tuvaletin kapakları veya kapısı mutlaka kapalı tutulmalıdır. Kozmik Bilinç’e göre yapılan uygulamalarda evin içindeki bütün müspet boyutlar kapağı açık bir tuvalete bırakılan menfi enerjilerle yani gaita ve idrar ile beraber evi terk etmektedir.

Tabi bunların hepsi birer ipucu. En doğru tercihi odamızın konumuna, ruh durumumuza, zevklerimize, odamızın ışık alıp almamasına bağlı olarak kendimiz vereceğiz. Bu ip uçlarını ve kendi zevklerimizi göz önünde bulundurarak yapacağımız doğru bir dekorasyonla evimizi daha ferah, geniş ve huzurlu bir hale getirebiliriz.

admin