Aliminyum Teras Kapatma

Aliminyum Teras Kapatma

TANIM

Terasların üzerini kapatmak için, taşıyıcı sistemde alüminyum malzemeler kullanılarak yapılan kapatma sistemleridir. Üzerinde gezilebilen teraslarda uygulanırlar. Alüminyumun, kolay işlenilebilirliği sayesinde her tür çatı sistemi ile uygulanabilir. Sabit ve hareketli olmak üzere iki kısma ayrılırlar.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Sabit ve hareketli alüminyum teras kapatma

 • Su tahliyesi yatay ve dikey taşıyıcı profillerde gizlenmiştir.
 • Cam altından ve ya üstünden perde – tente sistemi uygulanır.
 • Sıcak bölgelerde Reflekte ve konfor camlar,
 • Soğuk bölgelerde ise low-E ve iklim kontrol camlar kullanılır.
 • Tavana, temperli cam, polykarbon, sandviç panel, şıngıl uygulanabilir.

Yuvarlanan teras kapatma

 • Hiçbir açılır tavan sisteminin aynı anda gerçekleştiremediği katlanma ve toplanma özelliğini bir arada sunmaktadır.
 • Her bir panel tekerlek tarafından hareket ettirilmektedir.
 • Sistemde kullanılan Alüminyum Panellerin et kalınlığı 2 mm, Ana Dere Profili et kalınlığı 4mm ve Üst Ray Profili 5mm kalınlığında alüminyum malzemeden oluşmaktadır.
 • Sistem yatay taşıyıcıları maksimum 3metrede bir yerleştirilmektedir.
 • Alüminyum paneller istenilen açıda açılarak havalandırma, güneşten istenilen oranda faydalanma ve gölgelendirme olanakları sağlamaktadır.
 • Sistem %5 eğim ile çalışmaktadır.
 • 80m² alana kadar tek ünite yapılabilmektedir.
 • Hafif yağışlı havalarda, paneller belli bir miktar açılarak iç alanın havasının tazelenmesi sağlanırken iç alana su girişi engellenecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Sistem taşıyıcı çelik konstrüksiyon gereksinimi olmaksızın kurulmaktadır.
 • Sistem her türlü terazisiz ortamda çalışmasının yanında taşıyıcı ayaklar sayesinde kendini teraziye alabilmektedir.
 • Kullanılan tüm profiller ve aksesuarlar paslanmazdır.

UYGULAMA ALANLARI

Yapıların en üst kısmı olan teraslarda veya bahçe katı olan yapılarda kullanılır. Kamu binaları, alışveriş merkezleri, konutlar, cafeler, restoranlar ve hem açık hem kapalı olarak kullanılması istenilen mekânlarda kullanılırlar.

ÇEŞİTLER,BOYUTLAR VE UYGULAMA ŞEKLİ:

Sabit Aliminyum Teras Kapatma

Taşıyıcı: Alüminyum profil doğrama.
Kaplama: Alüminyum kompozit levha.
Çatı Detayı: Yoğuşmayı engellemek için özel alüminyum.
Kaplama malzemesi: Cam ve polikarbonat: güneşli bölgelerde reflekte ve konfor camlar, soğuk bölgelerde ise low-E ve iklim kontrol camlar.
Oluk: Dekoratif galvaniz oluk taşıyıcı olarak alüminyum levhalar.
Alüminyum profiller ile tavan iskeleti yapıldıktan sonra, alüminyum doğrama içine lamine cam veya polikarbonat kullanılarak çerçeveler yapılır. Bu malzemeler uygun malzeme ve aparatlar kullanılarak monte edildikten sonra su izolasyonu işlemi yapılır. Cam ve polikarbonat malzemelerin ışık geçirgenlikleri fazla olduğundan, uygulama yapılırken güneşli bölgelerde reflekte ve konfor camlar, soğuk bölgelerde ise low-E ve iklim kontrol camları kullanılır. Cam çatıların alt kısımları, katlanır cam balkon sistemiyle kapatılabilir ve şık bir mekân oluşturulabilir.

Manuel Açılır Teras Kaplama Sistemleri

Manuel sistemlerde panelleri hareket ettirmek için krank kolu kullanılarak güç, kayar panellere aktarılır.  Panelleri hareket ettiren elemanların (Zincir, kayış, halat, dişli çark) güvenilir, sessiz ve estetik olması gerekir. Kullanım ömrü uzun, bozulmayan ve bakım istemeyen malzemeler kullanılmalıdır. Kullanılan bu malzemelerin estetik açıdan görüntü kirliliği yapmaması için, transmisyon (hareket aktarıcı) elemanları gizlenmelidir. Manuel sistemlerde sürgü sistemi de kullanılmaktadır.

Otomatik Aliminyum Teras Kapatma Sistemi

Taşıyıcı olarak alüminyum profiller kullanılır. Açılıp kapanabilen bu sistemler, panellerin birbiri üzerinde hareket ederek sabit bir panel üzerinde toplandığı sistemlerdir. Bu sistemler, çatının üst kısmından aşağıya, aşağıdan yukarıya ve her iki yana açılabilen sistemlerdir. Kaplama malzemesi olarak, cam ve polikarbonat malzeme kullanılabilir. Cam ve polikarbonat malzemelerin ışık geçirgenlikleri fazla olduğundan dolayı uygulama yapılırken güneşli bölgelerde reflekte ve konfor camlar, soğuk bölgelerde ise low-E ve iklim kontrol camları kullanılır. İstenilen orana kadar açılabilirler. Su almama özelliklidir ve su tahliye mantığı ile çalışır. En az %15 eğimle çalıştırılmalıdır. Motorlu sistemler otomatik, uzaktan kumandalı, bilgisayar kontrollü ve ya hava şartlarına (yağmur, rüzgâr ve iç mekân havasızlığı) göre sensorlu olarak yapılabilirler. Otomatik sistemlerde arıza çıkma ihtimaline karşı mutlaka manüel sistemle kontrol edilebilme özelliği olmalıdır.

Yuvarlanan Teras Sistemleri

Yuvarlanan Teras, 2mm et kalınlığındaki alüminyum panellerin, kendi ekseni etrafında dönerek havalandırma, güneş ışığından yararlanma veya ortamı gölgelendirme imkânlarını sunmaktadır. Tavanı açık olarak kullanmak için kendi ekseni etrafında dönen tüm paneller açılır. Hareketli sistemlerde olduğu gibi geriye doğru toplatılabilir. Bu haliyle yuvarlanan teras, hem katlanma hem toplanma hareketini bir arada sunan dünyadaki tek sistemdir.
Su tahliye mantığı ile çalışmaktadır. Alüminyum paneller üzerine gelen yağış, paneller üzerinde bulunan dere sayesinde, ana dere profiline aktarılmakta ve ana dere profilinden de dış alana tahliyesi sağlanmaktadır. Su almama garantisi vardır. 8m’ye kadar olan yapılarda tek ünite, daha uzun ölçülerde ise birden fazla ünite yapılarak uzunluk sorununu ortadan kaldırmaktadır. Sistemde Linear Motor kullanılarak, çift yönlü hareketler gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda hareket algılayıcı sensorlarla sistem güvenliği sağlanmaktadır. Kullanılan taşıyıcı profiller 100×200 ve 100×150 Kutu Özel Alüminyum Profillerdir. Sistemde EPDM (su ve nem geçirmeyen) conta kullanılmaktadır. Her tür iç aydınlatma ve ısıtma sistemi, açılır tavan sistemine adapte edilebilmektedir.

RENK/DOKU

Alüminyum metal kısımlara isteğe göre RAL ve ELOKSAL renkleri uygulanabilir. Yuvarlanan teraslarda standart renkler; fırtına mavisi taşıyıcılar ve krem rengi panellerden oluşmaktadır. Üreticiler isteğe bağlı olarak renk uygulama alternatifi de sunmaktadır.

KALİTE SINIFI

Mimari amaç için üretilen profiller, genellikle 6XXX (profil standardı) alaşımlarından, ekstrüzyon yöntemi ile üretilir ve görünümlerinin bozulmaması ve yıllarca korunabilmesi için anodik oksidasyon (eloksal) ile renkli veya renksiz olarak kaplanırlar. Bu alaşımlar arasında da en yaygın kullanılanlar, birbirlerine son derece yakın kimyasal bileşime ve fiziksel özelliklere sahip olan 6063, 6060 veya AlMgSi0,5 (Korozyon dayanımı yüksek, kaynak kabiliyeti çok iyi, yorulma dayanımı yüksek, T4 ısıl işlem formunda iyi, soğuk şekillenebilir özelliği kazanır, çok karışık parçalar için uygun) alaşımlarıdır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

Alüminyum malzeme, geri dönüşümü olan bir malzemedir. Alüminyum, korozyona uğradığı zaman oksitlenme yapabilen bir metaldir. Alüminyum, bakımı iyi yapıldığı sürece sararma, paslanma ya da deforme olmaz ve uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunar.

Yuvarlanan teras

Panellerin sağladığı katlanma hareketi sayesinde, tavan dış alanının temizliği ve bakımı içten yapılabilmektedir. Sistemin yedek parçaları garantilidir.