Ahşap Teras Kapatma

Ahşap Teras Kapatma

TANIM

Terasların üzerlerini kapatmak için, taşıyıcı sistemde ahşap malzemeler kullanılarak yapılan kapatma sistemleridir. Üzerinde gezilebilen teraslarda genel olarak, sundurma çatı sistemi kullanılarak uygulanırlar. Kapalı teraslar, hobi bahçeciliği, rekreasyon alanları ve özel kullanımlar için tasarlanır. Teras çatılar üzeri açık, yarım açık ve kapalı olarak kullanılabilirler. Yarım açık ve kapalı olarak yapılacak teras kapatma sistemleri sabit ve hareketli olmak üzere iki kısma ayrılırlar.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Dış mekân şartlarına dayanıklı ahşap malzeme kullanılır.
  • Ahşap yapı alanında işlenebilen bir malzemedir.
  • Taşıyıcı sistemleri doğal malzemeden imal edilirler.
  • Sağlam ve uzun süreli kullanılır.
  • Açılır kapanır sistemlerde manüel ve motorlu sistemler mevcuttur.
  • Tente malzemeleri su geçirmez ve UV ye dayanıklı malzemedir.
  • Motorlu sistemlerde açık alan hesapları yapılarak uygun motor gücü kullanılır.

 

UYGULAMA ALANLARI

Yapıların en üst kısmı olan teraslarda veya bahçe katı olan yapılarda kullanılırlar. Kamu binaları, alışveriş merkezleri, konutlar, cafeler, restoranlar ve hem açık hem kapalı olarak kullanılması istenilen mekânlarda kullanılırlar.

Çeşitler Ve Boyutlar Uygulama Şekli : 

Ahşap Teras Kapatma Sistemi

Ahşap teras işlemi, silinmiş dikey taşıyıcı aksam olan (10×10) ahşap kolonlar monte edilerek başlanır. Yatay taşıyıcı eleman olan (5×10), (5×12), (5×15), (7×20) (10×15) ızgara karkas kurulumu yapılır. OSB ya da döşeme tahtası montajı yapılır. Su geçirmez dere ve iniş sistemleri yapılır. Su izolasyonu yapıldıktan sonra, üzeri kumlu membran ya da yapının çatısına uygun kaplama malzemesi ile kaplanır. Cam ve polikarbonat kaplama malzemeleri de kullanılabilir. Üstü kapatılan terasın etrafıı, balkonlarda kullanılan kayar katlanır cam balkon, sürme cam, giyotin cam ve alüminyum doğrama sistemleri ile kapatılabilir.

Yarı Açık Ahşap Teras Kapatma Sistemi

Ahşap teras kaplama sistemlerinden biri olan yarı açık sabit teraslar, hem havadar hem gölgelikli bir alan ihtiyacını gidermek için ideal çözümlerden biridir. Düşey yükleri sisteme iletmesi için, 10×10 vb. kesitlerindeki kolon direkler monte edilir. Daha sonra yatay taşıyıcılar olan (alanın açıklığına ve taşıyacağı yüke göre) 5×10, 5×12, 5×15, 7×20 ve 10×15 ahşap ızgara karkas sisteminin kurulumu yapılır. Bu sistemde yatay kiriş elemanları, sık aralıklarla dizilmek suretiyle de uygulanabilir

Tenteli Açılır Ahşap Teras Kapatma Sistemi

Her tarafı kapatılan ahşap çatı modelleri, yerini yeni sistemlere bırakmış ve teraslarda değişik kaplama olanakları ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi olan tenteli su geçirmez teras kaplama sistemleri, yapılara sundurma çatı sistemi gibi monte edilebileceği gibi kendi başına da inşa edilebilir. Ahşap dikey taşıyıcılar (10×10) veya doğal yuvarlak kolonlar, zemine monte edilir. Bu kolonların üzerine, kullanılan malzemeye uyumlu olacak şekilde, yatay eksende hareket edebilen tente sistemi kurulur. Tenteler, yatay eksendeki ahşap kirişlerine monte edilen raylı sistemlerle manüel ve motorlu olarak açılıp kapatılabilirler.

RENK/DOKU

Ahşap teras kaplamalarının renkleri, ahşap dokulu ve doğal ağaç renkleridir

KALİTE SINIFI

Dış mekân şartlarına dayanıklı ahşap malzeme kullanılmalıdır.

KULLANIM SÜRESİ VE BAKIM

 

Dış mekânlarda kullanılan ahşap malzeme, ısı, su ve hava koşullarından etkilenebilecek bir malzemedir. İlk olarak emprenye (ahşabın yapısına göre koruyucu madde ile geçirilmesi) edilmiş malzeme kullanılır. Bu işlem, ahşabın çürümesini önler. Ayrıca hava şartlarından, böceklerden ve mantarlardan korur. Yılda bir ya da iki yılda bir boya yapılmalıdır. Bakımına göre de kullanım süresi uzayıp kısalabilmektedir. Ahşap sistemin ömrü ortalama 15 yıldır.